چیجوری خلاق باشیم؛ ۳ دستورالعملی که خلاقیت رو در شما پرورش می ده

 

این یک واقعیته که ایده های خلاقانه می تونه بعضی وقتا ما رو صدها قدم از بقیه جلو بندازه. اگه فکر می کنین خلاقیت در ایده هاتون کمرنگه و فکر می کنین نمی تونین هیچوقت آدم خلاقی باشین، باید بدونین سخت در اشتباهید چون خلاقیت، مهارتیه که میشه اونو پرورش و گسترش داد. افزایش خلاقیت، با راهکارهای ساده و سرگرم کننده ای امکان پذیره. اگه دوست دارین ذهنی خلاق داشته باشین، در این مطلب با «چه جوری» همراه شید تا ببینین چیجوری خلاق باشیم.

خلاقیت-خلاقانه

 

روش اول

خود رو با انجام تمرینات خلاقانه به رقابت بکشین

۱. تست ۳۰ دایره رو انجام بدین

این کار رو می تونین سر کار و زمانی که کسل و خسته شدین انجام بدین. با این کار، می تونین قدرت تفکر سریع و خلاقیت رو دوباره به دست بیارین. واسه شروع، ۳۰ دایره روی کاغذ بکشین. بعد سعی کنین در یک دقیقه، تا جایی که می تونین دایرها رو به نقاشیای مختلف تبدیل کنین. این کار رو بارها تکرار کنین و هر بار سعی کنین رکورد خود رو بشکنید.

این تست به شما کمک می کنه که خلاقیت خود رو تقویت کنین، چون باعث می شه که ایده های جدید رو در سر بپرورانید. این تست، شما رو مجبور می کنه که سریع تر فکر کنین و ایده های جدید رو امتحان کنین؛ بدون اینکه از اونا بیخیال شین.

۲. در وقت آزادتان، نقاشیای ساده بکشین

نقاشی کردن معمولا کاری واسه گذراندن اوقات بیکاری در زمان بچگی به نظر می رسه، درحالی که این کار حتی در بزرگسالی هم باعث افزایش خلاقیت می شه. این کار با افزایش توجه شما به محیط دور و افزایش رابطه شما با دنیا، خلاقیت رو افزایش می ده. نقاشی کردن باعث می شه که با فعالیتایی که انجام میدید، رابطه تون رو حفظ کنین. هر چقدر توانایی شما در به تصویر کشیدن دور بیشتر باشه، خلاقیت بیشتری دارین.

هنگام انجام فعالیتایی که فکر می کنین افکار شما رو از موضوع اصلی منحرف می کنه، نقاشی بکشین. مثلا در یک جلسه ی ملاقات کاری اگه احساس می کنین که تمرکزتان به هم می خوره، شروع کنین روی کاغذ تصاویر ساده ترسیم کنین. در کلاسای خسته کننده می تونین با این کار تمرکز بیشتری داشته باشین.

سعی کنین یک دفترچه مخصوص داشته باشین و زمانی که احساس خستگی و مریضی می کنین یا تمرکزتان به هم ریخته، نقاشی بکشین.

۳. داستانک بنویسین

داستانک یا داستان کوتاه کوتاه (Flash fiction) درواقع داستان بسیار کوتاهیه که معمولا بیشتر از ۱۰۰ کلمه نمی شه. نوشتن این داستانکا خلاقیت شما رو افزایش می ده، چون مجبورتان می کنه داستانی بسیار کوتاه رو با کمترین تعداد کلمات به نحوی بازگو کنین که دارای اول، انتها و بدنه ی کامل باشه. جدا از اینکه این، این تکنیک به شما کمک می کنه که یاد بگیرین اطلاعات لازم رو به شکل ای کوتاه و در فضایی محدود منتقل کنین.

گروه های آنلاین زیادی هست که در اونا افراد، داستانکای خود رو به اشتراک می ذارن. می تونین با شرکت در اونا، تواناییای خود رو افزایش بدین و حتی در مسابقات و رقابتای اونا شرکت کنین.

۴. موسیقی گوش کنین

گوش دادن به موسیقی یکی از روشای ساده ایه که با کمک اون می تونین خلاقیت خود رو افزایش بدین. این کار به شما کمک می کنه که بهتر تمرکز کنین و تمرکز کلی شما روی موضوعات مختلف زیاد می شه؛ به ویژه موسیقی سنتی که اثر زیادی بر تمرکز و خلاقیت داره.

این نکته رو درنظر بگیرین که هر نوع موسیقی واسه همه افراد تأثیرگذار نیس و هرکی باید موسیقی مناسب خود رو پیدا کنه؛ با این وجود که موسیقی سنتی اثرات زیادی واسه خیلی از افراد داره. واسه پیدا کردن موسیقی مورد توجه تون که اثر بیشتری واسه ذهن و خلاقیت شما داره، سعی کنین و شکلای مختلف موسیقی رو امتحان کنین.

۵. با دستان خود چیزی بسازین

وقتی از دستان خود واسه تولید و ساخت اشیا و وسایل جدید استفاده می کنین، درواقع از تموم حواس خود استفاده کردین. این کار باعث می شه که تفکر خلاق رو در وجودتون تقویت کنین. اگه می خواید فرد خلاق تری باشین کارای هنری رو دنبال کنین که در اونا از قدرت دستان تون استفاده می کنین. مثلا بافتنی، خیاطی یا بقیه صنایع دستی موردعلاقه ی خود رو دنبال کنین تا با این کار، خلاقیت تون افزایش پیدا کنه.

۶. بازیای ویدیویی انجام بدین

بعضی از بازیای ویدیویی اثر زیادی بر افزایش خلاقیت و قدرت ذهن دارن. بازیای تعاملی، که نیازمند انجام حرکات مختلف هستن و حواس چندگانه رو تحریک می کنن، اثر زیادی بر رشد تفکر خلاق دارن. از بازیایی که نیازمند نشستن دراز مدت هستن، پرهیز کنین.

۷. بیشتر بخونین

کتاب خوندن، یکی از روشای عالی واسه پرورش ذهن خلاقه. عادت مطالعه به طور پیوسته رو در خودتون پرورش بدین. کتابایی از ژانرهای مختلف انتخاب کنین و سبکای مختلف نویسندگی رو بخونین. واسه اینکه افقای خلاقیت تون رو گسترده تر کنین حتما هر روز واسه مطالعه وقت بذارین.

در برنامه های مطالعه گروهی شرکت کنین. این برنامه ها واسه مجبور کردن شما به مطالعه و انتخاب کتاب و ژانر مناسب بسیار مفید هستن.

در نزدیک ترین کتابخونه ی محل زندگی تون عضو شید. اینطوری بدون پرداخت هزینه می تونین به منبع خیلی از شکلای مختلف کتاب، دسترسی داشته باشین.

روش دوم

علم و آگاهی خود رو افزایش بدین

۱. تجربه و تخصص خود رو پیشرفت بدین

یکی از بخشای خلاقیت اینه که در یک زمینه یا موضوع خاص، تجربه و تخصص خود رو افزایش بدین و تا جایی که می تونین چیزای جدید یاد بگیرین. این کار رو با خوندن مقاله ها و تماشای ویدیوها شروع کنین تا اطلاعات خود رو در مورد اون افزایش بدین. اگه براتون امکان پذیره، در کلاسای مقدماتی و دوره های آموزشی مختلف در مؤسسات جورواجور ثبت نام کنین. مثلا کلاسای آموزش مقدماتی نقاشی.

با دیدن کارای خلاقانه ی بقیه در موضوعاتی که بهش علاقه دارین، الهام بخش خودتون باشین. مثلا اگه درحال یادگیری نقاشی هستین، از موزها و گالریای هنری بازدید کنین.

۲. واسه پذیرش تجربه های جدید، آغوش باز داشته باشین

خلاق ترین افراد تمایل دارن که ایده های مختلف رو امتحان کنن، افقای دید خود رو گسترش دهند و از تجربه اونا متعجب شن. در برابر تجربیات جدید و ناآشنا مقاومت نکنین و فرصتای جدید رو واسه تجربه کارای خلاقانه از دست ندین. مثلا در کلاس سفالگری شرکت کنین؛ حتی اگه فکر می کنین ممکنه اونو دوست نداشته باشین.

۳. با انجام بازیای مختلف، خلاقیت خود رو پرورش بدین

هر چقدر بیشتر مثل کودکان باشین، خلاقیت تون زیاد می شه. خودتون رو درگیر مشکلات بزرگسالی نکنین و ذهن تون رو باز کنین. از اسباب بازیا و وسایل هنری واسه تحریک قدرت تصور و خیال پردازی استفاده کنین و ارتباطات جدیدی برقرار کنین. اگه ایده های خلاقانه ندارین، سعی کنین یک نقاشی گول زننده بکشین یا با لِگو و خونه سازی بازی کنین.

۴. علم خود رو به اشتراک بذارین و اونو به بقیه توضیح بدین

تحقیقات جورواجور نشون می ده که با آموزش یک مطلب به بقیه، ۹۰ درصد اون چیزی رو که یاد گرفتین، به خاطر میارید. اطلاعات و علم جدیدی رو که به دست میارید، واسه خودتون یا بقیه توضیح بدین. با این کار، این اطلاعات تو ذهن تون خوب جای می گیرن.

وقتی چیزای جدیدی یاد می گیرین، سعی کنین اونو تو ذهن تون بارها مرور کنین و واسه خودتون توضیح بدین. تصور کنین که در سخنرانی تد، قراره اونو واسه صدها نفر توضیح بدین یا فکر کنین که درحال آموزش به بقیه هستین.

اگه به اندازه کافی اعتماد به نفس دارین، یک پادکست ویدیویی از خودتون تهیه کنین و اونو در اینترنت با بقیه به اشتراک بذارین. در این ویدیو، اطلاعات و علم خود رو واسه کسائی که شما رو دنبال می کنن، توضیح بدین.

۵. خودتون رو مجبور کنین که به ایده های جدید فکر کنین

در فعالیتایی شرکت کنین که شما رو فعالانه به تفکر درباره ایده های مفید جدید مجبور می کنه. مثلا بازی ترتیب کلمات انجام بدین. اینطوری که یک کلمه رو روی کاغذ بنویسین و بعد همه کلمات مربوط بهش رو که به ذهن تون می رسه یادداشت کنین. سعی کنین بین دو کلمه ای که تناسبی ندارن، نکات مشترک پیدا کنین.

مثلا سعی کنین شباهت بین کتاب درسی و یک آی پاد رو پیدا کنین. اگه ذهن تون کمک نکرد، در اینترنت دنبال کلمات هم معنی بگردید.

۶. واسه طوفان فکری، زمان درنظر بگیرین

افزایش خلاقیت، به تمرین، سعی و طوفان فکری احتیاج داره. درنتیجه باید هر روز واسه اون وقتی درنظر بگیرین و در محیطی آروم یا الهام بخش، اونو تمرین کنین. مثلا به یک پارک آروم سر بزنین یا در کتابخونه بشینین و اجازه بدین ذهن شما آزادانه پرواز کنه. همه ایده های خود رو چه خوب چه بد، روی کاغذ بیارین یا روی تخته وایت برد بنویسین. حتی بدون اینکه توقف کنین و دوباره به اونا فکر کنین، ایده ها رو جایی مثلا در کامپیوتر ذخیره کنین.

زمان مناسب رو واسه این کار پیدا کنین. مثلا اگه همیشه بعد از شام وقت کافی دارین، واسه این کار یک ساعت زمان درنظر بگیرین. همه چیزایی که ممکنه حواس تون رو پرت کنه از خودتون دور کنین و در محیطی آروم، ایده های جدید رو در آغوش بگیرین.

روش سوم

سبک زندگی خود رو تغییر بدین

۱. با افراد مختلفی رابطه برقرار کنین

واسه اینکه تغییر زیادی در خلاقیت تون بسازین، سعی کنین با افراد بیشتری درارتباط باشین؛ به ویژه با کسائی که با شما فرق دارن. سعی کنین بخشی از زمان خود رو با افرادی بگذرونین که سبک زندگی و دید اونا نسبت به دنیا، با شما فرق داره. با این کار، ذهن خود رو گسترش میدید و افقای جدید و تجربه های جدیدی به تجربیات قبلی خود اضافه می کنین.

واسه ملاقات افراد جدید، در رویدادها و فعالیتای اجتماعی مختلفی شرکت کنین که در برنامه روزمره ی زندگی شما جای ندارن و تجربه هایی جدید هستن. هر زمان که فرصت کافی داشتین، با بقیه رابطه برقرار کنین.

مثلا اگه دنیای هنر واسه تون جدیده، به موزها و گالریای هنری سر بزنین و با هنرمندان و بقیه افراد حاضر در گالری سر صحبت رو باز کنین.

۲. هر زمان که ممکن بود، پیاده روی کنین

پیاده روی به غیر از همه فوایدی که واسه سلامتی داره، فرصتی ایجاد می کنه که در اون می تونین به ایده های خود بیشتر فکر کنین و خود رو با تفکر خلاق، درگیر کنین. علاوه براین، با محیطای جدید و طبیعت دور بیشتر در رابطه هستین که هر دوی اونا الهام بخش شما واسه خلاقیت هستن. چند بار در هفته کمه کم ۱۵ دقیقه واسه پیاده روی وقت بذارین و اگه ممکنه، هر روز این کار رو انجام بدین.

۳. ورزش کنین

ورزش منظم، با کم شدن استرس و بهبود عملکردهای شناختی، تأثیری زیادی بر افزایش خلاقیت داره. یک برنامه منظم واسه ورزش داشته باشین و سعی کنین اونو منظم دنبال کنین و بهش پایبند باشین. در روز نیم ساعت واسه ورزش وقت بذارین و از ورزشای سبک هوازی مثل پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری شروع کنین.

۳. خواب کافی داشته باشین

خواب کافی واسه استراحت و بازسازی ذهن، ضروریه. با این کار، خلاقیت ذهن تون آزاد می شه و در جدا از اینکه مغر آدم، هنگام خواب فعاله. درنتیجه، خوابیدن وقتی درحال فکر کردن به یک مسئله هستین باعث می شه که ایده های جدیدی در مورد راه حلای اون به ذهن تون برسه. سعی کنین برنامه منظمی واسه خواب داشته باشین و ۸ تا ۹ ساعت در شبونه روز بخوابید.