چیجوری خونه تمیز داشته باشیم؟ 

 

تمیز نگه داشتن محیط زندگی یکی از مسائل مهمیه که تقریبا هر روز همه ما با اون درگیر هستیم. خونه تمیز و منظم، سلامت جسمی و روحی رو داره. اما ممکنه بعضی وقتا نظافت کردن کار سخت و سختی به نظر برسه. با رعایت بعضی نکات ساده میشه کار نظافت رو راحت تر و لذت بخش تر کرد. در این مطلب به بعضی از این نکات اشاره می کنیم. با ما همراه باشین.

۱. به جای صابون از مایع شوینده استفاده کنین

هر چند شستن کاشی حموم کار خیلی لذت بخشی نیس، اما پیشنهاد می کنیم که واسه شستن کاشیا به جای صابون از مایع شوینده استفاده کنین. صابونای قالبی چرب و روغنی هستن که تمیز کردن کف حاصل از اونا کار سختیه اما مایع شوینده خیلی راحت قابل شست وشوه.

۲. از همه توان ماشین ظرف شویی استفاده کنین

بیشتر مردم تصور می کنن که ماشین ظرف شویی فقط واسه شستن ظرف هاس. اما میشه از ماشین ظرف شویی واسه شستن بعضی لوازم مثل کلاه ورزشی، برس، اسباب بازیای پلاستیکی یا گلای مصنوعی هم استفاده کرد.

۳. پردهای کرکره ای رو تمیز کنین

واسه تمیز کردن پردهای کرکره ای به جای دستکش از جوراب استفاده کنین. جوراب رو در دو طرف پرده کرکره ای بکشین و اونو تمیز کنین.

۴. قفسه ی یخچال رو فراموش نکنین

روی هرکدام از قفسهای یخچال تون یک پوشش مناسب بذارین و بعد وسایل رو روی اون بچینید. با این کار تمیز کردن یخچال واسه تون راحت تر می شه؛ به ویژه اگه چیزی روی قفسها بریزه.

۵. از برس لباس استفاده کنین

برس لباس جدا از اینکه تمیز کردن لباس کاربردهای دیگری هم داره. می تونین از اون واسه تمیز کردن وسایل دیگری مثل آباژور یا مبلمون هم استفاده کنین.

۶. جای چاقو رو هم تمیز کنین

یکی از وسایلی که تمیز کردن اون معمولا ندیده گرفته می شه، جای چاقوهاست. ممکنه مقداری غذا درون وسیله مخصوص نگهداری بمونه. جای چاقوها باید هرازگاهی تمیز شه، چون ممکنه مقداری غذا درون اون باقی مونده یا درون اون کثیف شده باشه. واسه تمیز کردن جای چاقو می تونین از باریک ترین وسیله جاروبرقی استفاده کنین. اگه این وسیله رو ندارین با استفاده از گرما سشوار غذا رو خشک کنین و اونو از جای چاقو بیرون بیارین.

۷. پرده ی حموم رو بشورید

واسه از بین بردن کپکای موجود روی پرده ی حموم، پرده رو با ماشین لباس شویی بشورید و در هوای آزاد پهن کنین تا خشک شه.

۸. اسباب بازیای نرم رو تمیز کنین

اسباب بازیا رو درون یک پاکت پلاستیکی بذارین و مقداری جوش شیرین (دو قاشق غذاخوری واسه هر اسباب بازی) در اون بریزین. بسته رو خوب تکون بدین. اگه می خواید نتیجه بهتری بگیرین، می تونین بسته رو به مدت ۴۰ دقیقه در فریزر بذارین. جوش شیرین و پلاستیک باعث می شه تا گرد و غبار و آلودگیا از اسباب بازی پاک شه. در مرحله آخر می تونین از جاروبرقی واسه تمیز کردن اسباب بازی استفاده کنین.

۹. تمیز کردن جاهایی که به سختی تمیز می شه

بعضی جاهای منزل مثلا درزهای پنجره خیلی راحت با جاروبرقی تمیز نمی شن. واسه این قسمتا می تونین از روشای دیگری استفاده کنین. مثلا بخش مقوایی رول دست شویی رو وردارین، یک سر اونو به جاروبرقی وصل کنین و سر دیگر رو به اندازه ای که واسه درز پنجره مناسبه حالت بدین و با خیال راحت جاروبرقی رو روشن کنین و به نظافت ادامه بدین.

۱۰. از برق ناخن استفاده کنین

 

اگه لیوان یا جای صابونی شما فلزیه و احتمال زنگ زدن اون هست، می تونه مقداری برق ناخن به قسمتای فلزی اون بزنین و از زنگ زدن اون جلوگیری کنین.

۱۱. دستگاه تهویه ی هوا رو روشن کنین

قبل از نظافت آپارتمان دستگاه تهویه ی هوا رو روشن کنین. با این کار گردوغبار در هوا پخش نمی شه و می تونین خیلی راحت کار نظافت رو شروع کنین.

۱۲. جای هر وسیله رو مشخص کنین

شکر، قهوه، چای و هر چیز دیگری که چند بار در روز استفاده می کنین، باید در قفسه یا جاهای دردسترسی قرار بگیرن. در این صورت، اگه چیزی از دست تون روی میز افتاد، زمین نمی ریزد و به جای تمیز کردن آشپزخانه فقط لازمه که قفسه رو تمیز کنین.

۱۳. از بطری پلاستیکی و چسب نواری استفاده کنین

ممکنه نتونین با برس به سرعت پشتی یا مبلمون رو تمیز کنین، واسه این کار در دور یک بطری دو لایه نوارچسب بذارین و جاهای کثیف رو تمیز کنین. مو، خز، گردوغبار و آلودگی سریع تر تمیز می شه و مبل تون ظاهر بهتری داره.

۱۴. ظرف غذای حیوانات خونگی رو فراموش نکنین

حیوانات خونگی موقع غذا خوردن نظافت رو رعایت نمی کنن. ممکنه ظرف غذا رو به خاطر این بهش رو کنن و غذا روی زمین بریزه. ظرف غذا رو با چسب دو لایه روی زمین ثابت کنین تا آشپرخانه تمیز بمونه.

۱۵. از ترکیب گریپ فروت و نمک استفاده کنین

 

ترکیب گریپ فروت و نمک می تونه تمیزکننده ای فوق العاده واسه ظرف شویی و حموم باشه.