چیجوری خاص باشیم؛ نکاتی که شما رو برجسته و متفاوت نشون می د

 

۱. خط فکری داشته باشین

بدونین که همه ما واقعا منحصربه فرد هستیم

آدما ویژگیای مثل بسیاری دارن. همه غذا می خورن، حرف میزنن، با بقیه رفت و اومد می کنن، احساسات مختلفی دارن و… . اما این ویژگیای مشترک در بسترهای متفاوتی قرار می گیرن و پس تجربه هایی شکل میگیره که مخصوص هر فرده و اونو یکتا می کنه. پس باور داشته باشین که شما به طور ذاتی خاص و نمونه هستین. حتی دوقلوها هم دقیقا به همدیگه مثل نیستن، اگه هم شباهتی در کار باشه، با گذشتن از صافی تفکر و تجربه، نتیجه ای مختلف تولید می شه. هیچکی به جای شما زندگی نمی کنه و نمی کنه، پس با اطمینان از اینکه منحصربه فرد هستین، سعی کنین افکار خودتون رو پیگیری کنین. شما عقاید و راه حلای خود رو در مسائل مختلف دارین و لزومی نداره که نسبت به بروز اونا ترس داشته باشین یا اونا رو ندیده بگیرین.

دنباله رو و پیرو نباشید

آزمایش روان شناسی معروفی در مورد ی تمایل به پیروی از عقاید عمومی هست. در این آزمایش سه خط، روی کاغذ رسم شده بود که یکی از اونا به روشنی از بقیه کوچیک تر بود. از فردی در مورد کوتاه ترین پاره خط سوال شد، در حالی که بقیه افراد از عمد، همه به اشتباه پاره خط دیگری رو انتخاب کرده بودن. فرد با اینکه به روشنی می دید که کدوم خط واقعا کوتاه تره، تنها با تکیه بر باور عمومی، پاسخی اشتباه مثل بقیه داد. این حرکت، نشون از علاقه آدما به هم رنگ جماعت شدن داره. وقتی از باورها و نظرات عمومی پیروی می کنیم، واقعا احساس می کنیم از خطر تصمیم گیری متفاوت به دور هستیم. مثلا، رستورانی رو در نظر بگیرین که بسیار مشهوره و همه رفتن بهش رو پیشنهاد می کنن. بیشتر ما تمایل داریم به جای تجربه کردن مکانی جدید به همون رستوران بریم، چون فکر می کنیم با احتمال زیاد غذا در اون جا با کیفیته و پس خود رو از تصمیم گیری و تفکر بیشتر و نتایج تصمیمات انفرادی، می رهانیم. واسه خاص بودن نباید بترسید. پردل و جرات باشین. شاید دنبال کردن جمع به شما آرامش خاطر بده ولی در آخر یکی مثل بقیه هستین. اگه می خواید متفاوت باشین، حتما باید انتخابای متفاوت داشته باشین.

به دنبال فرقای عجیب و غریب نباشید

در این دنیای بزرگ و پهناور به اندازه موهای سرتون (البته این مثال درباره دوستان کم مو صدق نمی کنه)، فرهنگا، رفتارها، باورها و عادتای مختلف و بعضی وقتا عجیب و غریبی چون خوردن بندپایان در کشورهای شرق آسیا یا پرستش چیزای عجیب و غریب در امریکای لاتین هست. پس بدونین در این دنیای بزرگ آخرش هیچی عجیب و غریبی وجود نداره و این ادعا آخرش در جایی عادی تلقی میشه. سعی کنین خودتون باشین، کسیه که افکار و عقاید خودشو داره و منحصربه فرد و جدا از هر فرد دیگریه که روی زمین زندگی می کنه.

اعتمادبه نفس داشته باشین

خودتون تصمیم بگیرین و پای تصمیم تون هم بایستید. واسه این کار باید روی راه های افزایش اعتماد به نفس کار کنین. اگه واسه هر کاری دست دست می کنین و یا سعی دارین از بقیه الگوبرداری کنین، متأسفانه اعتمادبه نفس بالایی ندارین. پردل و جرات باشین و اگه به اندازه کافی قوی نیستین، سعی کنین خود رو تغییر بدین. قوی شدن کمی زمان می بره. می تونین با نگاه کردن به زندگی و رفتارهای افرادی که اعتمادبه نفس دارن، به رازهای موفقیت شون پی ببرین. هیچ وقت خودتون رو دست کم نگیرید، خیلی از کسائی که حتی فکرش رو هم نمی کنین بعضی وقتا اعتمادبه نفس کافی ندارن چون بالا بردن اعتمادبه نفس یک فراینده، یعنی با شروع یه سری از اقدامات لازم واسه ارتقای اون، رشد و پیشرفت کم کم حاصل می شه و این مراحل زمان زیادی لازم داره.

به هیچی وابسته نباشید؛ بریدن وابستگیا کمی سخته. به ویژه در دنیای امروز که زندگی ما به گروه های مختلفی گره خورده س. اما سعی کنین وابستگی خود رو به عادتای مختلف از بین ببرین. مثلا واسه شروع، مجله های مد و زیبایی تون رو دور بریزین یا کارایی رو که واسه خوب بقیه انجام میدید، ترک کنین. سعی کنین در مورد وقایع و اخبار، بررسی ذهنی خود رو داشته باشین. لباس هاتون رو برابر سلیقه و علاقه واقعی تون تهیه کنین یا از ذائقه ی غذایی تون خجالت نکشید. شاید ریختن ماست روی ساندویچ کتلت، واسه بقیه کمی خنده دار باشه، باشه، چه اهمیتی داره وقتی شما از این طعم لذت می برین.

به معنی منحصربه فرد بودن فکر کنین

بعضی وقتا بعضی از واژه ها واسه همه آشنا هستن و ما هم فکر می کنیم معنی اونا رو خوب میدونیم. اما اگه از ما خواسته شه که عمیقا به معنی بعضی از این مفاهیم آشنا، فکر کنیم و اونا رو توضیح کنیم، کار از نوشتن املای کلمه قسطنطنیه واسه یک کلاس اولی هم، سخت تر می شه. منحصربه فرد بودن واسه شما چه مفهومی داره؟ تنها به دنبال فرق در طرز پوشش خود هستین یا این خاص بودن رو در بیان عقاید سیاسی و… می ببینن. شما باید تعریف دقیقی از خاص بودن داشته باشین و بدونین منحصربه فرد بودن از نظر شما چیه؟ اگه می خواید بی همتا باشین دلیل اون چیه؟ این احتیاج از کجا پیدا شده؟

۲. خودتون رو بشناسین

ارزشای مطلوب شما چیه

شما دقیقا کی هستین؟ ارزشاتون در دوست یابی، مسائل فرهنگی، اقتصادی و چیزای دیگه ای به جز اینا چیه؟ فهرستی از ارزشای خود در موردای مختلف تهیه کنین. عناوین به دست اومده، تنها لغاتی پوچ و بی روح نیستن. اینا ارزشای مهمی هستن که در آخر شخصیت شما رو تشکیل میدن و شما با پررنگ کردن اونا می تونین نمونه ای منحصربه فرد و خاص از خودتون باشین.

شخصیت

از اینکه بقیه شما رو مورد قضاوت و تمسخر بذارن نهراسید

بیشتر ما به خاطر ترسی که از قضاوت بقیه داریم به خودسانسوری روی میاریم. بعضی وقتا حتی اون طور که فکر می کنیم نیس و بقیه هیچ قضاوتی درباره ما ندارن. و واقعا هیچکی حتی به رفتار ما فکر هم نمی کنه و ما با اهمیت دادن بیشتر از حد به نظر بقیه، بیهوده خودمون رو آزار میدیم. بعضی مواقع هم بقیه واقعا ما رو قضاوت می کنن و یا حتی تمسخر. در این صورت، بهترین کار اینه که دلیل رو از اونا جویا شیم، بی پرده سخن بگیم و نگذاریم احساسات بد در قلب مون تبدیل به عقده و سیاهی شه. وقتی کاری انجام میدید و یا حرفی میزنین که معقوله، از هیچکی و هیچی نترسین. خجالت نکشید و خود رو متوقف نکنین. اینجا شما مقصر نیستین، بلکه مقصر کسیه که به خود اجازه می ده امنیت محیط شما رو با رفتار ناشایست و تمسخرآمیز بر هم زند.

واسه خود هدف تعریف کنین

وقتی ارزشای اصلی و مورد قبول خود رو شناسایی کردین، به سراغ تعریف اهداف تون برید. می خواید کی باشین؟ می خواید چیکار کنین؟ دوست دارین هر روز که از خواب برمی پاشید چه حسی داشته باشین؟ چیجوری می تونین به اهداف تون برسین؟ هیچکی در این دنیا مثل شما نیس. سعی کنین به نسخه ایده آل از شخصیت منحصربه فردتان تبدیل شید. کاری که دوست دارین بکنین. به دنبال شغل رویاهاتون برید. می خواید یک جهان گرد باشین؟ شروع کنین! کسی جلودار شما نیس. بدونین که در بیشتر مواقع خودتون اولین و بزرگ ترین مانع واسه رسیدن به آرزوهایتان هستین. قدم اول واسه رسیدن به آرزوها، شناسایی اهدافه. اهداف به حرکت شما جهت میدن. شما سایه ی هیچکی نیستین، بلکه فردی جداگونه هستین.

رویاهاتون-نام-تصویر

تحت اثر احساسات و احساسات بقیه قرار نگیرید

تمرکز زیاد بر کارا و صحبتای بقیه شما رو از خودتون دور می کنه. یادتون باشه که احساسات، خیلی راحت انتقال پیدا می کنن و رفت و اومد با گروهی از افراد، بعد از یه مدت شما رو مثل اونا می کنه. البته بعضی وقتا این احساسات اثر مثبت داره ولی با اینحال، نباید احساسات داخلی خود رو ندیده بگیرین؛ حتی اگه جمعی که در اون هستین، بسیار مهم و فوق العاده. در آخر این شما هستین که واسه خود تصمیم می گیرین.

جدا از اینکه حفظ عقاید خود، نظرات بقیه رو هم

الکی چیزی نگید. در این جور مواقع میگن: «یه چیزی گفتم که یه چیزی گفته باشم»، این عبارت خنده دار بسیار مضره. قبل از هر گفت و گویی به چیزی که می گین فکر کنین. حرف تون رو در دهن مزه مزه کنین و بعد شروع به صحبت کنین. به صحبتای بقیه به دقت گوش بدین و در اونا تأمل کنین. باور کنین بعضی وقتا اگه سکوت کنین کسی نگران قوّه ی صحبت شما نمیشه. اما وقتی با فکر و منطق با بقیه وارد بحث میشید، تجربه هیجان انگیزی می سازید که هم مفرحه و هم آموزنده. غیبت کردن، کار بسیار زشتیه. اما نمیشه کتمان کرد که همه ما در اون بسیار وارد هستیم و جلوگیری از وسوسه شدن واسه ارتکاب بهش خیلی سخته. بعضی وقتا هم ما فقط واسه همراهی کردن جمع وارد بحث غیبت میشیم و توان کافی واسه مخالفت با جمع رو نداریم. در این مواقع باید با جرئت نظر اصلی خود رو مطرح و با بقیه مخالفت کنیم.

جداگونه فکر کنین

هیچ وقت دنباله روی تفکرات بقیه نباشید، حتی اگه اونا والدین یا دوستان شمان. جداگونه فکر کنین، کنجکاو باشین و سؤال کنین. در مورد همه چیز دقیق باشین. اگه سؤالی دارین حتما مطرح کنین. مهم نیس، این سوال درباره عقاید دینیه یا چیزای ساده و کم اهمیتی چون سبزیجات. در هر صورت بپرسید و سعی کنین به جمع بندی خاص خود برسین. اگه در مورد سیاست، ورزش یا موسیقی و… با دوستان تون هم باور نیستین، اصلا لزومی نداره سکوت کنین. به نظر خود اعتماد و افتخار کنین. جداگونه اندیشیدن از قدمای اصلی رشد و تعالیه.

۳. عمل گرا باشین

بازی در نیارین

بعضی وقتا به دلیل میلی که آدم به پذیرش از طرف جمع داره، سعی می کنه طوری رفتار کنه که مورد قبول واقع شه. در این راه خودشو سانسور می کنه یا طوری عمل می کنه که تأیید بقیه رو جذب کنه. فردی رو در نظر بگیرین که منظم می گه: «من چاق هستم» و هدفش جلب توجه بقیه واسه رد کردن این موضوعه. دوست داره همه بگن: «نه تو چاق نیستی». این حرکت بسیار غیرعقلانی و نادرسته. به چه دلیل سعی می کنین با جذب تأیید غیرواقعی بر اون چیزی که هست، سرپوش بذارین. همانی باشین که فکر می کنین. با دستکاری حقیقت به خاص بودن خود پشت می کنین.

برابر میل خود لباس بپوشید

سعی نکنین چیزی بپوشید که تشویق بقیه رو جلب کنه. مثلا از مد و لباسای رایجی که دوست ندارین، اصلا استفاده نکنین. چیزی بپوشید که برابر شخصیت و سلیقه ی شماس. اگه کورکورانه از مد پیروی کنین مثل حلزونی میشید که لاک یک لاک پشت رو حمل می کنه. اون یک حلزون خاصه؟ شک نداشته باشین نه، در جواب باید بگیم اون حلزونی بی هویت و خنده داره. البته همه اینا به معنای زیر سؤال بردن ارزش مد نیس. دیدگاه ما نسبت به مد، اونو مهم یا بی ارزش می سازه. هر فرد باید با در نظر گرفتن علاقه، سلیقه و البته اندام خودش، لباس انتخاب کنه. به ویژه در عصر حاضر، که گزینه های زیادی در دنیای مد و لباس پیش روه. با انتخاب درست لباس، میشه منحصربه فرد و خاص شد.

پای حرف خود بایستید

در بحثا نظر بدین و از بیان باور نهراسید. پای چیزی که می گین بایستید و از مخالفت با بقیه ترس نداشته باشین. البته این به معنای جنگ با بقیه نیس. جدا از اینکه اینکه به بقیه گوش میدید، باور ی خود رو بگید و با آغوش باز نظرات بهتر رو قبول کنین.

کسائی که از شما متنفر هستن رو به حال خود بذارین

قبول کنین که همه شما رو دوست ندارن و بعضی وقتا بعضی به شما حسادت می کنن. این یعنی شما چیزی واسه بیان دارین که موجب حسادت یا نفرت شده. از این نفرت نترسین. اگه به دنبال تأیید و علاقه همه افراد باشین، طبیعیه که نمی تونین کاری از پیش ببرین و همیشه از اینکه کسی شما رو تأیید نکنه و یا دوست تون نداشته باشه، ترس دارین. مخالفت و بعضی وقتا نفرت بقیه نشون می ده که شما خاص هستین و خودتون رو به بقیه ثابت کردین.

تجربه های جدید پیدا کنین

نسبت به فعالیتای جدید و جور واجور خوش بین باشین و در انجام اونا جربزه به خرج بدین. وقتی کودک هستین، انتخابی جز برنامه های والدین ندارین. اما حالا که بزرگ شدین پس منتظر چه هستین؟ ببینین چی دوست دارین و اونو پیگیری و اجرا کنین. سعی کنین هر هفته یک کار جدید در برنامه خود داشته باشین. انجام کارای جدید بستگی به سلیقه، توانایی و امکانات شما داره. می تونین یک غذای جدید رو امتحان کنین یا به کار داوطلبانه واسه نجات خرسای پاندای رو به نابودی ملحق شید.

جربزه-عنوان-عکس

همیشه در حال یادگیری باشین

چیزای جدید یاد بگیرین. هر چقدر هم بخونین بازم کمه. در مورد مباحث مختلف کتاب بخونین. حتی موضوعاتی که واسه تون خیلی جالب نیستن. با این کار افق دید شما وسیع تر می شه و کم کم، عشق شما به مطالعه زیاد می شه. مثلا همین اینترنت، می تونه منبعی نا تموم از موضوعات جورواجور باشه. هر چه علم بیشتری کسب کنین، خاص تر و منحصربه فردتر میشید و دیگر لازم نیس که بپرسید: «چیجوری خاص باشیم؟»

چیزی که رو که واقعا دوست دارین، بکنین

ورزش یا تفریحی رو که دوست دارین، در برنامه خود بذارین. وقتی کاری رو که دوست دارین انجام میدید، با افرادی ملاقات می کنین که به شما مثل هستن و می تونن گزینه خوبی واسه دوستی با شما باشن. با داشتن دوستان این چنینی خوشحال تر میشید و انرژی بیشتری در زندگی تون به وجود میاد. شهامتی رو که در پیگیری علایق خود دارین، در مورد چیزی که نمی خوشش اومد هم بگید. مثلا وقتی دوستان تون به شما پیشنهاد کوه نوردی میدن و دوست ندارین اونا رو همراهی کنین، خیلی ساده بگید: «من نمیام» و عوضش کاری رو که دوست دارین، دنبال کنین.

فراموش نکنین که به خودتون احترام بذارین، بدونین که شما مخلوقی خاص، واسه پروردگار خود هستین. پیشنهادای گفته شده، تنها واسه این مطرح شد که ارزشای خود رو بشناسین، به اونا عمل کنین و بدونین که همه ما خاص، قشنگ و مهم هستیم و با کشف نیروهای داخلی خودمون، می تونیم سنگین ترین کوها رو هم جابه جا کنیم.

منبع : wikihow