چیجوری جذبه مدیریتی خود رو گسترش دهیم؟

اولین بار که محمد رئیسش رو در حال صحبت در کنفرانس دید از اینکه چقدر خوب همه چیز رو کنترل می کرد تعجب کرد. بیشتر از ۱۰۰ نفر در اونجا حضور داشتن، اما با این حال اون تونست آرامش و اعتماد به نفس خود رو حفظ کنه.

آرامش

اما چیز دیگری هم وجود داشت که همه رو بر صندلی میخکوب کرده بود. محمد نمی دونست چه نامی باید بر اون بزاره، اما می دونست این خصوصیتی مهم واسه یک رهبره. هرچه بود چیزی بود که باعث می شد محمد واسه رئیسش احترام زیادی قائل شه.

چیزی که محمد و دیگر اعضای حاضر در کنفرانس رو تا این حد تحت اثر قرار داده بود «جذبه ی مدیریتی» بود. با اینکه شاید این طور به نظر برسه که افراد موفق با یک جاذبه ی جادویی به دنیا اومدند، اما جاذبه ی مدیریتی چیزیه که همه می تونن اونو یاد بگیرن. در این مقاله، می خواهیم ببینیم شما چه جوری می تونین اونو درون خودتون پرورش بدین و باور مردم به قدرت رهبری خود رو تقویت کنین.

جذبه ی مدیریتی چیه؟

«سیلویا اون هیولِت» (Sylvia Ann Hewlett) در کتاب «Executive Presence» میگه که سه عامل، جذبه ی مدیریتی رو به وجود میارن:

 1. متانت: اینکه چه جوری رفتار می کنین.
 2. رابطه: اینکه چه جوری صحبت می کنین.
 3. ظاهر: اینکه چه جوری به نظر می رسین.

در این مقاله، بیشتر در مورد این سه عامل توضیح میدیم.

هیولت بر این باوره که طرز رفتار شما نشون دهنده ی اعتماد به نفس و توانایی تون واسه منتقل کردن افکار و ایده هاتونه. اون می گه، این روزها، ما واسه رهبرانی ارزش قائلیم که آروم و با اعتماد به نفس هستن، نه اونایی که از سخت گیری واسه پیدا کردن دنباله رو استفاده می کنن.

جذبه ی رهبری به معنای حضور داشتن در لحظه و آگاه بودن از نگرانیا و مسائلی که دور و بریا با اونا دست و پنجه نرم می کنن هم هست. محققان مؤسسه ی مدیریتی روفی پارک (Roffey Park) در بریتانیا، به این نتیجه رسیدن که در لحظه بودن، به شما کمک می کنه تا به قدرتای فردی خود هم وصل شید و این معنیش اینه که باید با خودتون راحت باشین تا بتونین در کنار بقیه کار کنین و نه یک پله بالاتر از اونا.

وقتی همه اینا با هم هماهنگ باشن، می تونین حسی از قدرت بسازین و تصمیمات رو طوری در پیش گرفتن کنین که باعث ایجاد اعتماد شه.

امتیازات جذبه ی مدیریتی

جذبه ی مدیریتی داشتن خیلی بالاتر از محبوبیت و قدرت پیدا کردن در بین دیگرونه. یکی از مهم ترین فواید اون اینه که در کاهش استرس به شما کمک می کنه. مدیرانی که جذبه ی مدیریتی دارن و بر لحظه تمرکز می کنن، بهتر می تونن به روشای مختلف با شکلای مختلف رقابتا روبه رو شن. مطالعه «روفی پارک» نشون می ده که این مدیران:

 • درک و تفکر شفافی دارن.
 • از جربزه بیشتر، قدرت مجاب کردن بهتر و توانایی در کنترل اختلافات برخوردارن.
 • جربزه-عنوان-عکس

 • تمرکز بیشتری بر اولویتا دارن.
 • انرژی و اشتیاق بیشتری دارن.
 • آروم تر هستن و بهتر با تغییرات روبرو می شن.
 • اعتماد به نفس بالاتری نسبت به دیدگاه هاشون دارن.

چه جوری جذبه ی مدیریتی تون رو بهتر کنین

همین طور که قبلا اشاره کردیم، جذبه ی مدیریتی سه عنصر داره. متانت، رابطه و ظاهر. اینجا، تک تک اونا رو بررسی می کنیم و راه هایی واسه رشد هر کدوم از اونا پیشنهاد میدیم.

۱. متانت

رفتارهای کلیدی زیادی در متانت وجود دارن، مثل حفظ آرامش در مواقع پُرتنش، قاطع و مصمم بودن، روشن گویی، استفاده از هوش هیجانی و اصیل بودن.

حفظ آرامش در مواقع پُرتنش

هیولِت می گه، متانت و وقار شما در مواقع رویارویی با مشکلات مشخص می شه. احتمال اینکه در روبرو شدن با مشکلات اشتباه کنین زیاده. اما اگه آروم باشین و بتونین کنترل موقعیت بحرانی رو به دست بگیرین و به اشتباهات تون اعتراف کنین؛ در اصل جذبه ی مدیریتی خود رو به نمایش گذاشته اید. اگه رفتار و تفکر درست داشته باشین در مواقع رویارویی با شکست می تونین آروم بمونین و خود رو با موقعیت موافق کنین.

تجربه، معلم خوبی در حفظ آرامش در مواقع پُرتنشه. وقتی با بحرانی روبرو میشید، میدونید که قدرت و مهارتای لازم واسه کنترل اون موقعیت و پاسخی که بهش میدید رو دارین.

واسه اینکه وقتی تحت فشار هستین بتونین آرامش خود رو حفظ کنین، احتیاج به اعتماد به نفس دارین و می تونین به کمک تکنیکای حفظ آرامش میزان استرس تون رو مدیریت کنین. این کار کمک می کنه تا خوب آماده باشین.

مصمم و قاطع بودن

به عنوان مدیر، شما باید قاطع باشین و بتونین تصمیم بگیرین. اما مراقب باشین که قاطع بودن رو با استبداد یا حتی خشونت اشتباه نگیرید. اگه بدون اینکه به بقیه گوش بدین فقط دستور صادر کنین، کسی به شما احترام نمی ذاره. اعضای تیم تون زمانی به شما احترام می ذارن که به اونا گوش بدین، یاد بگیرین و گزینه هاتون رو سبک و سنگین کنین، بعد تصمیم بگیرین چه اقدامی انجام بدین.

روشن حرف زدن

همه ما درباره اینکه کارا به چه صورتی باید انجام شن، نظراتی داریم؛ اما در بین گذاشتن افکار خود با بقیه و در باور ی خود راسخ بودن جربزه می خواد. بازخورد سازنده دادن، شاید هم واسه مدیر و هم اعضای تیم تجربه خوشایندی نباشه، اما این مهارت مهمیه که باید یاد بگیرین؛ چون اگه با دقت و احتیاط انجام شه واقعا می تونه کارکرد افراد رو بهتر کنه.

استفاده از هوش هیجانی

 

درک اینکه احساسات تون چه جوری روی دور و بریا تون اثر می ذاره و در نظر گرفتن نیازها و احساسات بقیه، بخشی از هوش هیجانی شما رو تشکیل میدن و داشتن مهارت خوب در مورد مردم یکی از عوامل اصلی در جذبه ی مدیریتیه. اگه قصد دارین بیشتر در مورد این مبحث بدونین؛ سری به مقالات مربوط به هوش هیجانی سایت چه جوری بزنین.

محققان دانشگاه هاروارد و استنفورد که تغییرات مدیریتی رو در سکوای نفتی ای که دور از ساحل قرار داشتن؛ بررسی می کردن، به این نتیجه رسیدن که در اون محیط کاری مردانه، سرسخت ترین مردها مسئولیت مدیریت رو به عهده داشتن و بقیه ی افراد از خواسته کمک یا اعتراف به اشتباهات شون وحشت داشتن؛ چون از این می ترسیدند که ضعیف به نظر برسن. کمبود هوش هیجانی در مدیران باعث به وجود اومدن محیطی پر از دشمنی و حتی خطرناک شده بود. اما وقتی سازمان تصمیم گرفت که بر امنیت تأکید کنه، کارکنان راحت تر می تونستن حرف خود رو بزنن و میزان سوانح ۸۴ درصد کم شد.

اصیل بودن

مدیران موفق با ایجاد رابطه با بقیه واسه خود احترام به دست میارن و اونا این کار رو با اصیل بودن انجام میدن. همه ما دوست داریم که خوب به نظر برسیم، اما بقیه باید «خود واقعیِ شما» رو بشناسن. با مطالعه مقاله های اصالت داشتن و رهبری اصیل می تونین یاد بگیرین که چه جوری خودتون باشین.

با مردم با راستی صحبت کنین و عقاید تون درباره مسائلی که واسه تون مهم هستن رو با اونا در بین بذارین. به اشتباهات خود اعتراف کنین، از خواسته کمک خجالت نکشید و از بقیه واسه چیزایی که به دست آوردن تشکر کنین.

۲. رابطه

رابطه مؤثر شما رو قادر می سازه به بیان عقاید تون بدین و با مردم رابطه برقرار کنین. اما بیشتر دیده شده که طرز صحبت کردن تون بیشتر از چیزی که می گین می تونه قانع کننده باشه. مردم جذب اشتیاق و جذبه ی شما می شن. اینجا تعدادی از عناصر رابطه خوب رو که باعث جذبه ی مدیریتی می شن نام می بریم:

مهارتای سخنوری

تُن صداتون، دستور زبون، لهجه و شفافیت بیان همه باعث انتقال پیام به مخاطب می شن. اگه تُن صدای شما گوش خراش باشه و با مکث زیاد صحبت کنین، تمرکز افراد بیشتر بر نحوه ی صحبت کردن تون جلب می شه تا بر چیزی که می گین. مثلا، صدای شما در حالتی که استرس دارین بلندتر می شه و شنوندها این موضوع رو متوجه می شن.

با شرکت در کلاسای فن بیان، می تونین کاری کنین که لهجه تون قابل درک شه و سعی کنین قبل از ایراد سخنرانی نوشیدنی ای شامل لیمو و عسل بخورین تا صداتون خَش نداشته باشه. سعی کنین در بین صحبت کردن از «آم» یا «آآ» و آواها یا کلماتی که فقط نشون دهنده ی مکث هستن و هیچ بار معنایی ندارن، پرهیز کنین، چون اینا باعث می شه مخاطبان تصور کنن که شما به خودتون اطمینان ندارین. مقاله ما به نام داشتن سخنرانی بهتر، راهنماییایی بیشتری واسه بهبود مهارت ها یتان در اختیارتون قرار می ده.

کنترل فضای اتاق

این کار بیشتر به ایجاد رابطه مربوط می شه تا ریاست کردن. به جای اینکه به محض ورود بخواهید کنترل رو به دست بگیرین، بهتره لبخند بزنین، به حرفای بقیه گوش بدین و افکار تون رو با اونا در بین بذارین. البته احتیاجی نیس که چیزایی زیادی رو برملا کنین ولی به یاد داشته باشین که همین طور که زمان میگذره؛ فرصت خود رو واسه اثر خوب گذاشتن در اولین برخورد از دست میدید.

شما قصد دارین خودتون رو به عنوان فردی واقعی و اصیل نشون بدین و ثابت کنین می تونین اعتماد و احترام بقیه رو جلب و اونا رو دنباله روی خود کنین، در عین حال که قدرت خود رو هم حفظ می کنین. به جای اینکه بقیه رو با اطلاعات بمباران کنین، از فن داستان گویی استفاده کنین، استفاده از کمی طنز هم می تونه بقیه رو به شما جلب کنه.

قاطعیت

وقتی صحبت از هدایت بقیه می شه، تعادل نکته ای کلیدیه. شما باید نیازای خود رو با شفافیت مطرح کنین و در عین حال به نیازای بقیه هم احترام بذارین. وقتی قاطعیت دارین، مساوی و با رعایت حس همدردی با بقیه برخورد می کنین. قدرتی که نشون میدید از اعتماد به نفس تون نشأت میگیره نه از قلدری و ایجاد ترس در بقیه. با مطالعه مقاله ما در مورد قاطعیت، بیشتر در این مورد یاد می گیرین.

زبون بدن

طرز نشستن، راه رفتن، لبخند زدن و وارد اتاق شدن، همه اینا روشای ایجاد رابطه هستن و قبل اینکه حرفی بزنین، بقیه با استفاده از این نشونه ها، شخصیت شما رو خواهند شناخت. اعتماد به نفس شما خیلی سریع و با طرز دست دادن تون و ایجاد رابطه چشمی مشخص می شه. زبون بدن، انعکاسی از طرز فکر شماس. اعتماد به نفس تون در ایستایی و طرز قدم برداشتن خودشو نشون می ده.

شخصیت

حتما سرتون رو بالا بگیرین و شونِه هاتون رو عقب بدین و سعی کنین آروم و خوشحال به نظر برسین. سعی کنین این حالت ایستایی رو حتی زمانی که وضعیت پُر نا آرومی می شه هم حفظ کنین.

۳. ظاهر

با اینکه اهمیت ظاهر به اندازه متانت و مهارت ایجاد رابطه نیس، اما می تونین با حفظ ظاهری خوب، جذبه ی خود رو حفظ کنین و حتی افزایش بدین. تحقیقات هیولِت روی مدیران ارشد نشون می ده که اثر ظاهری منظم خیلی بیشتر از زیبایی ظاهری، جوونی، قد و وزنه. ظاهری تمیز و منظم داشته باشین تا نشون بدین واسه خود و بقیه احترام قائل هستین. اینجا چند راهنمایی دیگر هم اشاره می کنم:

 • ضرب المثلی هست که می گه: «مردم کتاب رو از روی جلدش قضاوت می کنن.» پس، لباسایی انتخاب کنین که مناسب موقعیت و محیط کاری تون باشن. شاید در خونه با دمپایی روفرشی راه برید، اما پوشیدن دمپایی در جلسه به این معنیه که افراد حاضر در جلسه شما رو جدی نخواد گرفت. مراقب لغزشای فرهنگی در مورد لباس پوشیدن باشین. اگه با افرادی از فرهنگ دیگری کار می کنین، مراقب باشین که لباس پوشیدن تون در فرهنگ اونا توهین آمیز و نامناسب نباشه.
 • حتی اگه پوشیدن شلوار جین و تی شرت مناسب باشه، بازم باید به شکل حرفه ای لباس بپوشید و از پوشیدن لباسای اسپرت پرهیز کنین. خانوما هم باید از انگشترها و دستبندهایی که خیلی به چشم بین پرهیز کنن، چون حواس مخاطبان رو پرت می کنن.
 • بی قرار بودن و پوشیدن لباسایی که برازنده ی شما نیستن باعث حواس پرتی می شن. حتی ممکنه حواس خودتون هم پرت شه و پس اعتماد به نفس تون رو از دست بدین. اگه فکر می کنین در لباسی احساس راحتی نمی کنین، اونو نپوشید.
 • ممکنه شمام مثل خیلی از افراد تخصصی در مورد ی مُد و لباس نداشته باشین. در این صورت، می تونین از فرد متخصصی مشاوره بگیرین.