چیجوری جذاب صحبت کنیم؛ نکاتی واسه اینکه بقیه رو مبهوت خود کنیم

 

 

عادات صحبت کردن در جمع

۱. رسا صحبت کنین

نه چندون آهسته و نه چندون بلند صحبت کنین. حجم صداتون باید به اندازه ای باشه که خیلی راحت شنیده شه، اما گوش رو از بلندی زیاد آزار نده. اگه مِن مِن کنین یا اینکه صداتون فقط در حد پِچ پِچ به گوش برسه،حضورتون در گفت وگو ندیده گرفته میشه و چه بسا بقیه همیشه وسط صحبت تون بپرند و رشته کلام تون رو قطع کنن. منظور این نیس که داد بزنین، بلکه فقط سعی کنین بلندی صداتون رو متناسب با موقعیت تغییر بدین. مثلا اگه مقابل جمعیتی صحبت می کنین که تعدادشان زیاده، باید بلندتر صحبت کنین تا صداتون به گوش همه برسه. اما در شرایط عادی و مکالمات روزمره لازم نیس خیلی بلند صحبت کنین؛ چون که ممکنه با بلند صحبت کردن نابه جا، روی مخاطب تون اثر منفی بذارین.

۲. شمرده صحبت کنین

تندتند صحبت کردن عادت ناپسندیه که موجب می شه بقیه نتونن پا به پای صحبت هاتون پیش بیان و منظورتان رو فهمیده باشن. در مورد افرادی که خیلی سریع صحبت می کنن، احتمال زیادتری هست که مخاطب از یک جایی به بعد دیگر به ادامه صحبت هاشون گوش نده. پس کمی یواش تر کلمات رو ادا کنین و بین جملات تون یک مکث کوتاه داشته باشین. اما این مکثا نباید زیادی طولانی شن تا نکنه مخاطب فکر کنه که کلمات رو گم کردین و در حال سرهم کردن جمله بعدی هستین. مکثای کوتاه به گوینده فرصت میدن تا روی تکهایی از کلام خود تأکید بزاره و نفسی تازه کنه. اما حواس تون باشه از اون طرف بوم نیفتید! خیلی آهسته صحبت کردن هم عادت پسند کردی نیس. اگه بیشتر از حد آهسته صحبت کنین، به گوش مخاطب تون یکنواخت و خسته کننده خواهید اومد، طوری که احتمال داره طرف مقابل حوصله اش سر برود و دیگر به ادامه صحبت تون گوش نکنه.

سرعت ایده آل صحبت کردن چیزی بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ کلمه در دقیقهه. اما پیشنهاد می شه در سخنرانیا با سرعت متغیر صحبت کنین، یعنی صحبت خود رو موقع تأکید با سرعت پایین تر و واسه ایجاد هیجان با سرعت بالاتری پیش ببرین. در کل اگه بتونین با سرعت مناسب و مکثای سنجیده صحبت کنین، حس کنجکاوی مخاطب رو تحریک می کنین تا حواس جمع پای ادامه صحبت هاتون بنشیند.

۳. روشن صحبت کنین

واسه اینکه طرز صحبت کردن تون جذاب تر به نظر برسه، حتما کلمات رو روشن ادا کنین. باید در تلفظ کامل و درست تموم کلماتی که بر زبون تون جاری می شن، دقت کافی داشته باشین. واسه جلوگیری از نوک زبانی تلفظ کردن کلمات باید دهن خود رو هنگام صحبت به اندازه کافی باز و لبا رو شل کنین و اجازه بدین که زبون و دندانا در وضعیت مناسب قرار بگیرن. گلو هم باید باز و آزاد باشه تا بتونین کلمات رو با صدای رسا ادا کنین. شاید اولش واسه تون سخت باشه تموم کلمات رو کامل و درست تلفظ کنین، اما مطمئن باشین تلفظ روشن کلمات بعد از یه مدت تمرین واسه تون طبیعی میشه.

۴. نفس عمیق بکشین

تنفس عمیق یکی از مهم ترین مهارتای جذابیت صدا به حساب میره. بیشتر مردم هنگام صحبت کردن سریع و کم عمق نفس میکشن و واسه همین صداشون تودماغی و غیرعادی شنیده می شه. البته بعضی وقتا نفس کشیدن غلط به دلیل استرسه که موجب می شه صدا جیغ جیغی و گوش آزار شنیده شه و فرد نتونه با اعتماد به نفس جلوه کنه. متأسفانه در اینجور زمانی هرچه بیشتر دست و پا بزنین که خوش آهنگ صحبت کنین بدتر میشه، مگه اینکه به جای قفسه ی سینه از دیافراگم نفس بکشین.

واسه تمرین با پنج شماره یک نفس عمیق بکشین، طوری که شکم تون از هوا پر شه و بعد با پنج شماره هوای فرو داده شده رو خارج کنین. می تونین یک دست تون رو روی شکم خود درست زیر آخرین دنده بذارین و نفس بکشین؛ اگه شونِه هاتون با هم با دم و بازدم به بالا و پایین حرکت کردن و هم تونستید باز شدن شکم تون رو حس کنین، یعنی درست نفس می کشین. طرز درست نفس کشیدن رو به همین ترتیب تمرین کنین و بعد از اینکه خوب مسلط شدید، هنگام صحبت کردن هم همین طور نفس بکشین.

و اما دو نکته:

  • یادتون باشه وقتی در حالت نشسته یا حتی وایس تاده صحبت می کنین، پشت تون صاف باشه و قوز نکنین. سرتون رو بالا و شونِه هاتون رو به طرف عقب بگیرین تا راحت تر بتونین نفس عمیق بکشین و صدای جذاب تری پیدا کنین. صاف نشستن و بدون قوز ایستادن به افزایش اعتمادبه نفس هم کمک می کنه.
  • دم و بازدم خود رو طوری تنظیم کنین که در آخر جملات دم بگیرین و با مکث کوتاهی که ایجاد می شه به مخاطب تون فرصت بدین تا محتوای کلام تون رو هضم کنه. البته اگه نفس عمیق بکشین، دیگر مجبور به نفس گیری همیشگی بین جملات نباشید و می تونین بی درنگ به جمله بعدی برید.

۵. آب کافی بخورین

سیراب بودن بدن به افزایش کیفیت صدا کمک می کنه. اگه خودتون رو در طول روز به جای آب فقط به نوشیدنیایی مثل قهوه، نوشابه و امثال اینا ببندید، از رطوبت لازم تارهای صوتی کم کرده میشه و پس جذابیت صداتون پایین میاد. تارهای صوتی باید انعطاف پذیر باقی بمونن تا بتونن خیلی سریع ارتعاش کنن. میانگین ارتعاش تارهای صوتی در زنان ۲۰۰ بار در ثانیه و در مردها ۱۲۰ بار در ثانیهه.

۶. با قدم کنترل شده صحبت کنین

قدم صدا (نوسانات صدا از نگاه کوتاهی و بلندی) اثر زیادی در جذابیت صحبت کردن داره. اگه روی قدم صدای خود کنترل نداشته باشین و با قدم لرزان صحبت کنین، مخاطب احساس می کنن که دست پاچه هستین و هول کردین. اما اگه بتونین بر قدم صدای خود مسلط شید، شنونده از گوش دادن به کلام تون احساس آرامش خواهد گرفت و تشویق می شه پای ادامه صحبت تون بنشیند. نباید در تموم مدت با قدم یکنواخت صحبت کنین، بلکه قدم متغیر اما کنترل شده تأثیرگذارتره. مثلا می تونین واسه تأکیدگذاری روی بعضی کلمات قدم صدای خود رو بالاتر ببرین تا توجه مخاطب جلب شه.

آرامش

۷. صاف بشینین و بایستید

همونجوریکه در مورد چهارم هم اشاره شد، طرز نشستن یا ایستادن روی کیفیت صدا اثر می ذاره. صاف و بدون قوز بشینین و بایستید تا بتونین درست نفس بکشین و کلمات رو با صدای رسا تلفظ کنین. در مورد وضعیت سر هم اگه چانه رو بالا بگیرین و سر رو کمی کج کنین، از رزونانس صدا کم کرده می شه و بیان روشن تری دارین. یادتون باشه اگه شونه ها رو منقبض کرده و به گوش خود نزدیک کنین، بخش قابل توجه ای از قدرت پنهون ی صداتون رو از دست میدید.

۸. پرحرارت صحبت کنین

واسه اینکه بتونین پرحرارت و انگیزشی صحبت کنین، باید شخصیت، محتوای کلام و قصد تون از پیامی که به مخاطب می رسانید همه در یک جهت باشن. شخصیت یعنی خودِ خودتون با همه افکار و تجاربی که موجب تمایزهای فردی می شن و به شرایط منحصربه فرد زندگی افراد بستگی دارن. محتوای کلام هم که نشونه، یعنی همون موضوع صحبت، پیامی که به شکل کلمات به مخاطب تون ارائه میدید. قصد هم به هدفی گفته می شه که توقع دارین پس ی صحبت هاتون کسب کنین. وقتی این سه، شخصیت و محتوای کلام و قصد، بر همدیگه منطبق باشن، صداتون پر از شور و گرمایی میشه که مخاطب رو میخکوب می کنه. افرادی که این جور صحبت می کنن، کلام شون معتبر و راستین به نظر می رسه، در حالی که مثلا اگه قصد تون نامشخص یا در اختلاف با پیامی که منتقل می کنین باشه، از قدرت صداتون کم کرده میشه و در آخر بی مخاطب می مانید!

شخصیت

تمرینات درست صحبت کردن

۱. تمرینات آوازی انجام بدین

واسه اینکه بتونین در حالت طبیعی با صدای جذاب تری صحبت کنین، باید کمی تمرینات آوازی انجام بدین. مثلا می تونین مقابل آینه بایستید، دهن تون رو شل کنین و تارهای صوتی خود رو به حالت استراحت دربیاورید. واسه اینکه تارهای صوتی تون استراحت کنن یک خمیازه ی کشدار بکشین، فک تون رو به چپ و راست تکون بدین یا مثلا آهنگی رو که بلد هستین پیش خودتون زمزمه کنین. حتی می تونین ماهیچه های گلویتان رو به آرامی با انگشت ماساژ بدین.

سعی کنین ظرفیت و حجم تنفسی خود رو بالا ببرین. باید تموم هوایی رو که به داخل ریها فرو میدید، موقع بازدم از ریها خارج کنین. بعد یک نفس عمیق بکشین و قبل از بازدم ۱۵ ثانیه نفس تون رو نگه دارین. دیگر اینکه روی قدم صدای خود کار کنین. واسه تمرین، صدایی مثل صدای «اَ» رو اول با قدم معمولی به شکل آواز بخونین و کم کم قدم صداتون رو پایین بیارین. حتی پیشنهاد می شه عبارات دارای تلفظ سخت رو با خودتون تکرار کنین. مثلا چند بار پشت سر هم بگید: «چه ژست زشتی!»

۲. با صدای بلند تمرین کنین

واسه اینکه یاد بگیرین روی تلفظ، سرعت و بلندی صدای خود کنترل داشته باشین، باید با صدای بلند تمرین کنین. متنی از یک کتاب یا مجله رو در دست بگیرین و با صدای بلند بخونین. حتی می تونین همین تمرین رو با متن یک سخنرانی معروف هم انجام بدین. یادتون باشه در زمان تمرین صاف بایستید، نفس عمیق بکشین و هنگام خوندن متن دهن تون رو به اندازه کافی باز کنین. اگه با تمرین کردن جلوی آینه حس و حال بهتری می گیرین، حتما مقابل آینه تمرین کنین. این تمرین رو به اندازه ای تکرار کنین تا از شنیدن صدای خودتون احساس رضایت داشته باشین. بعد از اینکه به جنبه های مختلف صدای خود مسلط شدید، مهارتایی رو که یاد گرفتین در مکالمات روزمره به کار ببندید.

۳. صداتون رو ضبط کنین

خیلیا خوش شون نمیاد به صدای خودشون گوش کنن، اما پیشنهاد می شه صداتون رو ضبط کنین و به صدای خودتون گوش بدین. با این کار می تونین به ایرادهایی که شاید در حالت عادی قابل تشخیص نباشن پی ببرین. تلفظای غلط، سرعت نامناسب هنگام صحبت کردن و اشکالات قدم با این روش قابل تشخیص هستن. اتفاقا این روزها که بیشتر تلفنای همراه از توانایی ضبط صدا بهره مند هستن، با زحمت کمتری می تونین به این تمرین بدین. حتی بد نیس بین تمرین از خودتون فیلم هم بگیرین تا بتونین حالت بدن، تماس چشمی و حرکات لب هاتون رو هم زیر نظر بگیرین.

۴. از یک مربی صدا کمک بگیرین

اگه قصد دارین به طور جدی روی صدای خود کار کنین، پیشنهاد می شه از یک مربی صدا کمک بگیرین. مربی صدا می تونه اشکالات صداتون رو تشخیص بده و کمک کنه این اشکالات رو برطرف سازید. اگه لهجه ی محلی یا خیلی گفتگو ای دارین، مربی صدا کمک تون می کنن بدون لهجه یا با لهجه ی کمتری صحبت کنین .به ویژه اگه به دلیل داشتن لهجه در ایجاد رابطه با بقیه مشکل دارین، تمرین با یک مربی صدا ضروریه.

اما اگه احساس می کنین احتیاجی به تمرین با مربی صدا ندارین، پس کمه کم مقابل یکی از اعضای خونواده یا دوستان تون تمرین کنین. یادتون باشه باید مقابل کسی تمرین کنین که خودش از فن بیان بالایی بهره مند باشه و بتونه روان و فصیح صحبت کنه. مثل این افراد می تونن اشکالات تون رو هنگام صحبت کردن تشخیص دهند و در جهت رفع اشکالات راهنمایی تون کنن. با تمرین کردن مقابل دیگرات حتی اعتمادبه نفس تون هم افزایش پیدا می کنه.

خونواده

۵. هنگام صحبت کردن لبخند بزنین

اگه منعطف، صمیمی و دلگرم کننده صحبت کنین، مخاطب نسبت به خودتون و محتوای کلام تون قضاوت خوشایندتری داره. این در حالیه که اگه خشن، نیش دار و کسل کننده صحبت کنین، روی مخاطب تون اثر منفی می ذارین. واسه اینکه لحن صحبت کردن تون صمیمی تر و گرم به نظر برسه، هنگام صحبت لبخند بزنین. البته لبخند زدن بین صحبت کردن همیشه ممکن نیس. مثلا وقتی درباره یک موضوع خیلی جدی صحبت می کنین، جالب نیس لبخند بزنین. اما اگه امکانش بود، همین که فقط کمی گوشه های دهن تون به طرف بالا تغییر وضعیت بدن کافیه تا صداتون حتی از پشت تلفن دلنشین تر به نظر برسه. مطمئن باشین اگه صداتون رو به کمی احساسات قشنگ آغشته کنین، تأثیرگذارتر هستین. اما هیچوقت پوزخند نزنید.

منبع : wikihow fastcompany sixminutes.dlugan