پایان نامه در رابطه با :بررسی تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

شاید نخستین بار اصطلاح پناهنده به طور مکتوب در کتاب عهد عتیق (تورات) به کار رفته و به مفهوم پناه دادن به «بیگانه» اشاره شده می باشد، در جایی که می گوید:

«اگر غریبی در میان شما واگزیند، مثل متوطن شما باشد و او را میازارید و او را مثل خود محبت کنید[1]».

«نویسندگان اولیه حقوق بین الملل حق «متقاضیان پناهندگی»؛ یعنی کسانی که کوشش داشتند از طریق ورود به خاک کشور همسایه خود را از معرکه جنگ به دور دارند، به رسمیت شناخته بودند. برای مثال جنتلی معتقد بود که به علت های انسانی و عقلی بایستی این افراد تا زمان حل کردن اختلافات از صحنه درگیری برکنار بمانند[2]».

با این وجود می توان گفت که آغاز طرفداری و کمک به پناهندگان و کوشش برای حل مسایل آنها به زمان تاسیس جامعه ملل برمی گردد[3].

جنگ جهانی اول و انقلاب های بزرگی که در پی آن به وقوع پیوست، باعث گردید تا جمعیت های وسیعی در جستجوی پناهندگی به کشورهای خارجی روانه شوند. این امر مخصوصا در مورد فرار شمار زیادی از مردم روسیه بعد از انقلاب بلشویکی 1917بسیار چشمگیر بود. وضعیت فوق به صورت یکی از معضلات اساسی آن دوران در آمد به طوری که حدود هشتصد هزار نفر تنها از روسیه به کشورهای دیگر پناه آوردند. این افراد در شرایط زندگی سختی به سر می بردند، فاقد اوراق هویت معتبر بوده و کشورهای میزبان آنها نیز که در جنگ خسارات زیادی متحمل شده بودند، قادر به طرفداری مناسب از آنها نبودند[4]. به علاوه موسسات خیریه ای نیز که در این زمینه وجود داشت، فاقد توان مالی کافی برای کمک به این تعداد افراد بودند[5].

در آن دوران علی رغم تعداد بسیار زیاد افرادی که مجبور به ترک وطن خود گردیده و در کشورهای دیگر در وضعیت اسفناکی به سر می بردند میثاق جامعه ملل کوچک ترین اشاره ای به وضعیت این افراد نکرده بود. تنها ماده 35 میثاق جامعه ملل از دولت های عضو درخواست می نمود که جهت بهبود وضعیت بهداشتی جلوگیری از امراض و تخفیف آلام نیازمندان در سراسر جهان با «کمیته بین المللی صلیب سرخ[6]» و دیگر سازمان های ذیربط در کشور خود همکاری کنند. لیکن همین ماده مبنای فعالیت جامعه ملل برای حل معضلات پناهندگان به شمار آمد.

به طور کلی در دوران حیات جامعه ملل اقدامات زیر در ارتباط با پناهندگان صورت گرفت:

[1] – نگاه کنید به عهد عتیق (تورات)، سفر لاویان باب 19 (کتاب مقدس: عهد عتیق و جدید، ترجمه فارسی، انجمن بخش کتب مقدسه، بی تا، ص184.

[2] – صفایی، جواد، پیشین، ص9

[3] – مقدمه ای بر طرفداری بین المللی ازپناهندگان، دفتر نمایندگی کمیسر عالی ملل متحد در امور پناهندگی در ایران، بی تا، ص3

[4] – Achiron, Marilyn. A timeless treaty under attack refugees volume 2 nuber123. UNHCR Geneva, 200.P7

[5] – صفایی، جواد، پیشین، ص46

[6] – International committee of red cross

 مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه