پایان نامه ارشد :بررسی تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

 

 

الف: دفتر «کمیسر عالی پناهندگان روسی[1]»

ب: دفتر بین المللی نانسن برای پناهندگان[2]

بعد از مرگ نانسن در سال 1931 جامعه ملل تصمیم گرفت تا طرفداری سیاسی و حقوقی از پناهندگان را به تشکیلات ثابت خود بسپارد. بدین مقصود «دفتر بین المللی نانسن» را به عنوان یک سازمان مستقل تحت نظارت مجمع عمومی جامعه ملل به وجود آورد. فعالیت این دفتر متوجه امور نوع دوستانه و امدادرسانی به پناهندگان بود.

مانند اقدامات این دفتر تهیه کنوانسیون 1932 در مورد وضعیت بین المللی پناهندگان بود که تعداد معدودی از کشورها به آن پیوستند. موضوع این کنوانسیون پناهندگانی بود که دارای گذرنامه نانسن بودند[3].

در سپتامبر 1938 مجمع جامعه ملل تصمیم گرفت تا با ادغام دفتر نانسن و دفتر کمسیر عالی برای پناهندگان که پیش از این به وجود آمده بودند، دفتر واحدی تحت عنوان کمیسر عالی برای پناهندگان تحت طرفداری جامعه ملل برای مدت پنج سال ایجاد کند.

همچنین در تاریخ ژوئیه 1938 به ابتکار «فرانکلین روزولت[4]» رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا «کمیته بین الدولی برای پناهندگان[5]» در طی کنفرانس «اویان[6]» به وجود آمد. این کمیته طی سال های جنگ دوم به طور فزاینده ای به وسیله با اهمیتی برای کمک و طرفداری از پناهندگان درآمد[7].

به طور کلی کوشش هایی که در دوران جامعه ملل برای طرفداری بین المللی از پناهندگان صورت گرفت دارای چند خصوصیت اصلی بود: اولا، این کوشش ها مخصوصا کنوانسیون هایی که برای طرفداری از پناهندگان به وجود آمد، به صورت خاص، موردی و براساس خصوصیات و منشا پیدایش هر گروه از پناهنده تهیه و تدوین گردید. (افراد برخوردار از این طرفداری ها پناهندگان روسی، ارمنی، آشوری، کلدانی، ترک، اسپانیایی، آلمانی و اتریشی بودند[8]) ثانیا این کوشش ها محدود به حوزه اروپا بوده و پناهندگان خارج از قاره اروپا رادر بر نمی گرفت اما همین کوشش ها زمینه را برای طرفداری بیشتر از پناهندگان فراهم و توجه جامعه بین المللی را به

[1] – High commisiioner for Russian refuges.

[2] – Nansen international office Refugees

[3] – صفایی، جواد، پیشین، ص48

[4] – Franklin Delano Roosvelt

[5] – Inter Govemmental Committee on Refugees

[6] – Evian

[7] – See Atle: Grahl Madsen Op.Cit.PP.130-135

[8] – صفایی، جواد، پیشین، ص50

 مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه