پایان نامه ارشد:نقش مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

تکه ای از متن پایان نامه :

خارجی برای تاثیرگذاری بر سیاست رسمی دولتی تهیه می کند. پروژه موضوع « انقلاب در امور نظامی» را پیشنهاد نمود که بایستی در سیاست دفاعی امریکا، برای هدایت قدرت آن به نواحی دوستان و دشمنانمان به مقصود حفظ امنیت و منابع اقتصادی امریکا از خطرات بالقوه، تحول صورت گیرد. این تحول فقط افزایش هزینه های نظامی عمومی را شامل نمی گردید، بلکه بازیابی آزمایشهای هسته ای، حفظ برتری هسته ای، گسترش سیستمهای موشکی ضدبالستیک و نظامی سازی هوافضا در سطح جهانی را در نظر دارد(Balassare andBrewer ,2004:5).

هسته قدرتمند  سیاسی این گروه از اتحاد مردان نظامی ریگان و نومحافظه کاران تشکیل شده می باشد که آنها شامل پاول ولفوویتز، دیک چنی،رونالد رامسفلد، زلمای خلیل زاد[1]، داگلاس فیس[2]، جان آر بولتون[3] و بالاتر از همه ریچارد پرل[4] بود. طرح اولیه سیاست نظامی جدید جرج بوش از سندی به نام « بازسازی دفاعی امریکا[5]» می باشد که در سال 2000 بوسیله نومحافظه کاران پروژه قرن جدید امریکایی، انتشار پیدا نمود که نویسندگان آن شامل ولفوویتز و بولتون و نیز تعداد زیادی از اعضای کابینه جرج بوش پدر بودند( شامل الیوت کوهن[6]، لوییس لیبی[7]، داو زاخیم[8] و استفان کامبون[9] بود ). در میان امضا کنندگان سند چاپ گردیده پروژه قرن جدید امریکایی که در سال 1997 انتشار پیدا نمود افرادی زیرا جب بوش[10]، ویلیام بنت[11]، دیک چنی، میگ دکتر[12]، استیو فوربس[13]، فرانسیس فوکویاما[14]، فرد ایکل[15]، دونالد کاگان، زلمای خلیل زاد، نورمنامنیت جریان نفت خام در این منطقه هستیم و اگر عراق به وسایل پرتاب سلاحهای کشتار جمعی دست یابد امنیت همه اینها به خطر خواهد افتاد(Letter to President Clinton on Iraq:1998).

در سال 2000 پروژه قرن جدید امریکایی گزارشی را تحت عنوان« بازسازی دفاعی امریکا: استراتژی، نیروها و منابع برای قرن جدید» منتشر نمود که در جست و جوی انقلاب در امور نظامی در زمین، دریا و هوا و حتی در فضای خارج از جو( دوباره زنده کردن برنامه جنگ ستارگان ریگان) برای دنبال کردن رهبری و تسلط امریکا بر امور جهانی بود. در اصل این گزارش تغییرات زیادی را در سیاستهای نظامی امریکا درخواست کرده بود که اصطلاحا برتری بی زیرا و چرای نظامیامریکا[16]  برای تامین صلح امریکایی در قرن بیست و یکم خوانده گردید(code1:Unknown:9).بعد از انتشار این گزارش درسپتامبر 2000 بسیاری از اعضای دولت توجه جدی به مفاد این گزارش نکردند اما بعد از حادثه یازده سپتامبر ، سند بازسازی دفاعی امریکا سند اصلی تعریف سیاست خارجی دولت بوش گردید. با حادثه یازده سپتامبر که آنها به دنبال چنین تسریع کننده ای بودند بالاخره گزارش استراتژی امنیتی و نظامی دولت بوش را باز تعریف کردند.

چند روز پس از حادثه 11 سپتامبر 2001، کارگزاران  سیاست دفاعی امریکا، گزارش« مطالعه امور دفاعی» خود را در تاریخ 30 سپتامبر 2001 منتشر نمودند. مدارک بیانگر آن می باشد که در این گزارش نه تنها هزینه دفاعی و راهبردی امریکا به گونه مشهودی افزایش پیدا نمود، بلکه تحرک نظامی این کشور نیز به حوزه های جغرافیایی متنوعی منتقل گردید. در این گزارش آمده می باشد:

«امریکا به عنوان یک قدرت جهانی از منافع ژئوپلیتیکی مهمی در گوشه و کنار جهان برخوردار می باشد. ساختار طرحریزی جدید وزارت دفاع امریکا خواستار حفظ نیروهای طراحی شده برای اطمینان متحدان و دوستان خود می باشد. این نیرو، وظیفه دارد تا تهاجم علیه نیروهای تهدید کننده منافع امریکا و دوستان این کشور در حوزه های جغرافیایی مختلف واکنش نشان دهد. به همین دلیل می باشد که نیروهای نظامی امریکا بایستی برای سالهای آینده در حوزه های جغرافیایی اروپا، شمال شرقی آسیا، نوار ساحلی شرق آسیا، خاورمیانه و جنوب غرب آسیا استقرار یابند. بادر امور نظامی حفظ یا بهتر کردن برتری ارتش امریکا در مقابل تغییرات منقطع و بی تناسب بالقوه در محیط استراتژیک می باشد(Davis,2010:20). به نظر می رسد همه پیش بینی های نظامی و سیاسی برای تحولات امنیتی و نظامی بعد از 11 سپتامبر آماده شده بود و فقط بهانه حادثه 11 سپتامبر را کم داشت.

[1]-Zalmay Khalilzad

[2]-Dauglas Feith

[3]-John R. Bolton

[4]-Richard Perle

[5]-Rebuilding American Defense

[6]-Eliot Cohen

[7]-Lewis Libby

[8]-Dov Zakheim

[9]-Stephen Cambone

[10]-Jeb Bush

[11]-William J. Bennett

[12]-Midge Decter

[13]-Steve Forbes

[14]-Francis Fukuyama

[15]-Fred C. Ikle

[16]-unquestioned U.S. military preeminence

تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه