در مورد بلغارستان بیشتر بدانیم

 

 

بلغارستان کشوری در جنوب شرقی اروپاست که پایتخت آن شهر سوفیا است. جمعیت این کشور بالغ بر ۷٬۳۶۴٬۵۷۰ نفر است که هر ساله از آن کاسته می‌شود. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد .تور بلغارستان را دنبال کنید .

 

زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لوا با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری‌تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است. در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را ۱ ژانویه ۲۰۰۷ اعلام کرد.

 

مهمترین صادرات بلغارستان اسانس گل رز است، پوشاک، کفش، آهن و فولاد، ماشین آلات و تجهیزات و سوخت نیز از دیگر صادرات بلغارستان می‌باشند.

 

جمهوری بلغارستان رسماً کشوری سکولار است اما در قانون اساسی آن مسیحیت ارتدوکس به عنوان دین سنتی کشور ذکر شده‌است . ۷۶٪ جمعیت پیرو آیین مسیحیت نوع ارتدوکس هستند و ۱۰٪ جمعیت را مسلمانان تشکیل می‌دهند .

در طول روز به ساحل آفتابی نروید

چرا ابتدا این موضوع را عنوان کردیم؟ چرا که هر ساله توریست ها و گردشگران بیشماری در روز به ساحل رفته و تشنه و ناامید برگشته اند. علت این موضوع چیست؟

از نکات سفر به بلغارستان می تواند قیمت بالای تفریحات سواحل و آب نوشیدنی در این مقصد زیبا و خلوتی آن برای گردشگران و البته خود مردم بلغارستان، باشد. این مقصد در طول روز حتی برای گردشگران پولداری که می خواهند پول خود را خرج کنند نیز به دلیل آب شرب بد آن مقصد خوبی نخواهد بود. بنابراین اگر در طول روز به سواحل وارنا یا بلغارستان بروید با ردیف هایی از صندلی خالی مواجه می شوید. با این اوصاف، شاید برایتان سوال پیش آید که ساحل وارنا پس چه جذابیتی دارد؟

زمان رفتن به ساحل در وارنا و بلغارستان خیلی مهم است. زندگی شبانه ساحل، مهمانی های تا دم صبح، هوای خنک و وجود جوان های پر انرژی می تواند سفر شما را خاطره انگیز کند.

تور ارزان بلغارستان رادنبال کنید .

 

کمی زبان بلغاری بیاموزید

مهم نیست که در دنیا به کجا سفر می کنید، مهم این است که کمی زبان منطقه ای که به آنجا می روید را یاد بگیرید. این موضوع، نه تنها شما را درگیر سفر به آن ناحیه می کند بلکه به شما در ارتباط با مردم محلی کمک کرده و سفر شما را راحت تر می نماید.

اگر می خواهید سفرتان به بلغارستان به درستی و بدون هیچ مشکلی پیش برود، باید در نکات سفر به بلغارستان حتماً زبان بلغاری را یاد بگیرید. البته اگر تنها به نقاط توریستی بلغارستان سفر می کنید، لازم به یادگیری زبان بلغاری ندارید اما اگر می خواهید پا را فراتر بگذارید و بیشتر از این کشور بازدید کنید، باید با زبان بلغاری آشنایی داشته باشید. در این کشور افراد کمی پیدا می شوند که انگلیسی صحبت کنند. در واقع تنها نسل جوان آن انگلیسی می دانند و می توانند به شما کمک کنند اما افراد بالای ۴۰ سال به هیچ عنوان انگلیسی نمی دانند. در واقع اگر با این افراد روسی صحبت کنید، شانس بیشتری در جواب گرفتن دارید.

از آنجایی که خط سیریلیک تنها در بلغارستان استفاده می شود (حتی بلغاری ها در روز ۲۴ ام ماه می ابداع آن را جشن می گیرند) بهتر است کمی به آن آشنا باشید. تمام علائم کوچه و خیابان و حتی منوی رستوران ها به این خط نوشته شده است، بنابراین دانستن نحوه تلفظ آن ها می تواند به شما کمک بزرگی کند. برای به خاطر سپردن این زبان می توانید از اپلیکیشن Memrise app استفاده کنید. می خواهید نکته ای برای ارتباط بهتر با مردم بلغارستان یادتان بدهم؟

چند جمله و اصطلاح بامزه به زبان بلغاری یاد بگیرید. اگر مردم بلغارستان بدانند که کمی بلغاری صحبت می کنید از شما می خواهند که چند کلمه به زبان آن ها صحبت کنید. این کار یخ بین آن ها و شما را می شکند و بهتر به شما کمک می کنند. اگر در خیابان به کسی تنه زدید، به جای کلمه «ببخشید» بگویید «اوپا»!

 

از خدمات درون رستوران ها غافلگیر نشوید

اگر از گردشگرانی که به بلغارستان سفر کرده اند بپرسید چه چیز عجیبی راجع به این کشور وجود دارد، بلافاصله رستوران ها به ذهنشان خطور می کند.

به این صورت که اگر با دوستانتان به یک رستوران بروید و همه مدل غذا سفارش دهید، سفارش ها همزمان آورده نمی شوند. ممکن است شما غذای کبابی سفارش داده باشید و دوستانتان غذای سرد و سالادی. در این صورت احتمال اینکه همه دوستانتان غذای خود را خورده باشند اما غذای شما هنوز برایتان آورده نشده باشد فراوان است. بنابراین با دانستن نکات سفر به بلغارستان از این موضوع شکه و ناراحت نشوید. این یک موضوع عادی در کشور بلغارستان است.

 

از نکات سفر به بلغارستان اعتماد نکردن به پیاده روها است

هر چند که این موضوع زیاد مهم نیست اما تصور کنید که به شهر صوفیه رفته اید. خیابان های این شهر آنقدر درخت و پارک دارد که از بالا سبز دیده می شود. زیبایی آن شما را خیره می کند اما مواظب پیاده رو ها باشید. چرا که پیاده روها سطحی صاف ندارند و پر از چاله هستند. این موضوع مخصوصاً مواقعی که باران می بارد می تواند شما را اذیت کنند. بنابراین حواستان را جمع کنید که پایتان را کجا می گذارید تا به درون چاله نیفتید.

موضوع بسیار جالب در این مورد این است که بسیاری از زنان بلغارستان کفش هایی با پاشنه های بسیار بلند می پوشند. زنان بلغارستان متخصص راه رفتن با کفش پاشنه بلند در پیاده روهای خاکی و پر از چاله اند! به هرحال سعی نکنید همانند آن ها عمل کنید و تنها حواستان به جایی که پایتان را می گذارید باشید.

یاد بگیرید که همانند یک اسلواکی واقعی بنشینید

یک موضوع جالب دیگر در بلغارستان نحوه نشستن بر روی زمین است. در بسیاری از فرهنگ ها نشستن بر روی زمین به شکل نشستن اسلواکی (در فرهنگ ما مدل نشستن مردم افغان اینگونه است و در دنیا به نحوه نشستن اسلواکی معروف است) بسیار رایج است. بسیاری از افراد این گونه نشستن را بسیار سخت می دانند. مردم بلغارستان نحوه نشستن به شیوه یک اسلواکی واقعی را بسیار جدی می گیرند! اگر می خواهید به این شیوه بر روی زمین بنشینید، حتماً آن را درست انجام دهید و شلوار گشاد یا راحتی بپوشید! در غیر این صورت آن را انجام ندهید.

 

در زبان اشاره بلغاری، برای بله و نه شنیدن گیج نشوید

از نکات سفر به بلغارستان یاد گرفتن زبان ایما و اشاره در فرهنگ مردم بلغار است. برخلاف دیگر نقاط دنیا که مردم برای گفتن نه سرشان را به چپ و راست تکان می دهند و برای گفتن بله سرشان را بالا و پایین می برند، مردم بلغارستان متفاوت عمل می کنند. به این صورت که اگر به درون یک رستوران بروید و از صاحب آن بپرسید آیا میز خالی دارد و او سرش را به چپ و راست تکان داد، منظرش بله (da به زبان بلغاری) است. این موضوع شما را گیج نکند. چرا عادات ما در این کشور تغییر می کند.

حتی اگر اهل تاریخ نیستید، کمی راجع به تاریخ بلغارستان بخوانید

اگر چه بسیاری از ما در تورهای بازدید از مناطق تاریخی خسته می شویم و آن ها را کسل کننده می دانیم اما دانستن تاریخ بلغارستان در دوره های مختلف می تواند جذابیت بازدید از مناطق تاریخی این کشور را دوچندان کند. مردم بلغارستان با شور وحال راجع به تایخ و سیاستشان صحبت می کنند. آن ها عاشق سیاست و تاریخ هستند همانطور که فوتبال را دوست دارند.

 

روز نامگذاری در بلغارستان مهم است

در بلغارستان روز نامگذاری به اندازه روز تولد هر فردی مهم تلقی می شود. اگر دوستی بلغاری داشتید و به شما گفت امروز روز نامگذاری ام است، یادتان باشد حتماً به او تبریک بگویید. این موضوع یکی از نکات سفر به بلغارستان است. بلغاری ها برای نامگذاری هر فرزندی شیوه ویژه خود را دارند و روز نامگذاری هر نفر در این کشور بسیار مهم است و هر ساله جشن گرفته می شود.

کشوری برای گل های رز

اگر چه ممکن است که گل های رز را در این کشور نخورید اما حتماً بوی آن را در غذاهایتان حس خواهید کرد. چرا که بلغاری ها بیشترین روغن گل رز جهان را (بالای ۷۵ درصد) تولید می کنند. اگر دوست دارید که چیدن گل های رز و مزارع آن را از نزدیک ببینید می توانید به روستای رز در منطقه روستایی کانالاک Kanalak بروید. دیدن مناظر باغ های وسیع گل رز که در میان آن ها زنانی با لباس های سنتی قرمز رنگ در حال چیدن گل هستند، جذابیت و حال و هوای خاص خود را دارد.

برای اطلاع از آفر تور لحظه آخری بلغارستان به سایت سفر با تو مراجعه کنید