دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد: مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

در این بخش کوشش می­گردد گونه­های مختلف مجالس مذهبی در دوران صدر اسلام و همزمان با دعوت رسول مکرم اسلامصلی الله علیه و آلهبه اسلام، مورد مطالعه قرار گرفته و انواع مختلف این مجالس ذکر گردد. در ادامه برگزاری این گونه مجالس در زمان ائمه معصومینعلیهم السلام همچنین  در دوره­های مختلف تاریخی و در محدوده جغرافیائی کشورمان مورد مطالعه قرار گرفته و در انتها به تأثیر این مجالس در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره می­گردد.

 

1-3-1- بررسی انواع مجالس مذهبی در زمان پیامبرو ائمه معصومین(علیهم‌السلام)

از آنجا که پیامبرصلی الله علیه و آله،برایامر آموزش به صورت عام و آموزش و تربیت دینی به صورت خاص اهمیت ویژه‌ای قائل بودند، از روش­های گوناگونی برای این کار بهره گیری می­کردند که از آن جمله می­توان به آموزش به شیوه­های غیرمستقیم،آموزش به شیوه خطابه، آموزش به شیوه تکرار، آموزش به شیوه پرسش و پاسخ ، شیوه تمثیل و … اشاره نمود. شاید بتوان اولین شیوه پیامبر صلی الله علیه و آله را شیوه خطابه دانست،. خطابه­های نخستین پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله،پیرامون اصول و پایه­های تربیت دینی بود، چنان­که می­توان گفت اولین خطابه حضرت رسول صلی الله علیه و آلهپس از بعثت زمانی بود که بر فراز کوه صفا مردم را به خدا پرستی دعوت نمود و همچنینآنجا که خداوند به پیامبر امر می­کند:” وانذر عشیرتک الاقربین”[1] و پیامبر صلی الله علیه و آلهنزدیکان خود را جمع می­کنند و برای آنان ایراد سخن می­کنند.و بعد این خطابه­ها متناسب با رشد مردم، در راستای نیازمندی­های فردی و اجتماعی مردم، صورت می­گرفت.  بیشترین مجالس مذهبی زمان پیامبر را همین مجالس خطابه تشکیل می­دهند، که به  مناسبت­های مختلف مانند نماز جمعه، نماز جماعت و…برگزار می­گردید. البته یکی دیگر از مجالسی که در زمان پیامبر صلی الله علیه و آله،از اهمیت ویژه­ای برخوردار بود و پیامبربجنگید، بروید یکی از این دو راه را انتخاب کنید: یا تن به ذلت بدهید که آب را ببرند و شما نگاه کنید، یا این­که این تیغها را از خون این ناکسان سیراب کنید تا خودتان سیراب شوید. «فَالْمَوْتُ فی حَیاتِکمْ مَقْهورینَ وَ الْحَیاهُ فی مَوْتِکمْ قاهِرینَ»[2] زندگی این می باشد که بمیرید ولی فائق باشید و مردن این می باشد که زنده باشید ولی[1]-شعراء, 214

[2]– نهج البلاغه ،(ترجمه محمد دشتی)، خطبه 51، ص 73

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

 ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات