دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

و روایات دیگری مانند : ولاتفرقوا فان البرکه مع الجماعه[1]، که همگی بیان کننده اهمیت جماعت و اجتماع مسلمین می باشد. همچنین امیرالمومنین حضرت علی(علیه السلام)می‌فرمایند: «فان یدالله مع الجماعه و ایاکم و الفرقه»[2].

یعنی پس [بدانید که] دست خدا با جماعت می باشد و از تفرقه و جدایی بپرهیزید.

اینگونه روایات و احادیث بیان‌کنندۀ آن می باشد که وقتی اقشار و گروه­های انسانی با هم شدند و فرد تبدیل به جماعت و نفس تبدیل به اجتماع گردد و اجتماع و جماعت نیز هدفی واحد و راهی واحد را آغاز کنند، سنّت و قانون الهی حاکم بر جهان این می باشد که آنان در رسیدن به اهداف خود موفق خواهند گردید.

 

2-2-  برپایی مجالس مذهبی از دیدگاه قرآن و روایات:

 

پس از بررسی و تبیین نگاه دین مبین اسلام نسبت به مسئله جماعت و اجتماع، به دنبال آن هستیم تا بدانیم نگاه قرآن کریم و روایات نسبت به اجتماعاتی که با نگاه و رویکرد مذهبی برگزار می­گردند چیست؟ آیا نسبت به برگزاری این­گونه مسائل توصیه و سفارش خاصی هست یا خیر؟ و در صورت مثبت بودن پاسخ این سوال، برای برگزاری این­گونه مجالس چه توصیه­ای هست؟

 

از تعاریف بالا برمی­آید که شعائر تنها به نسک و اعمال حج گفته نمی­گردد، بلکه به هر چیزی که برای خداوند متعال باشد و در آن­ها جنبه اعلام وجود داشته باشد شعائر گفته می­گردد. بنابراین می­توان برای شعائر انواع گوناگونی قائل گردید.

هر چند دربارهشعائرخداوندمتعال همچنین تعظیم شعائرالهیدر تفاسیر اختلافوجود دارد ولی کوشش می­گردد با بررسی تفاسیر گوناگون بتوانیم به جمع­بندی مشخصی در این زمینه برسیم.

[1]-محمدباقرمجلسی، ج ۶۶، ص ۳۴۹

[2]– عزالدین بن هبه الله ابن ابی الحدید مدائنی،.توضیح نهج البلاغه، (مترجم محمدابوالفضل ابراهیم),(قم:مکتبه آیه الله المرعشی النجفی, 1404ق),ج 8, ص112

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات