دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

مجالس ذکر، و کوشش در اصلاح امور مردمان، و صله رحم، و جهاد، و هر چه صلاح قلب و سلامت دین تو در آن باشد.

پیشوایان ما تشویق زیادی نسبت به تشکیل و شرکت در مجالس ذکر اهل بیت علیهم السلام کرده اند. امام­صادق علیه السلام به داود بن سرحان می فرمایند:
11- یا داوُدُ، اَبلِغ مَوالِی عَنِی السَّلامَ وَ اَنی اَقُولُ: رَحِمَ اللهَ عَبداً اجتَمَعَ مَعَ آخَرَ فَتذَاکَرَ اَمرَنا فِانَّ ثالِثَهُما مَلَکٌ یستَغفِرُ لَهُما وَ ما اجتَمَعَ اثنانِ عَلی ذِکرِنا اِلا باهَی اللهُ تَعالی بِهِمَا المَلائِکَهِ فَاِذاَ اجتَمَعتُم فَاشتَغِلوا بِالذِکرِ فَاِنَّ فی اجتماعِکُم وَ مُذاکَرَتِکُم اِحیاءشنا. وَ خَیرُ الناّسِ مِن بَعدِنا مَن ذاکَرَ بِاَمرِنا وَ دَعا اِلی ذِکرِنا [1]

ای داود، سلام مرا به دوستانم برسان و این پیام مرا: خداوند رحمت کند بنده­ای را که وقتی با یک نفر دیگر هست، درمورد امرِ ما مذاکره کنند. در این صورت نفر سوم آن­ها فرشته­ای می باشد که برای آن­ها طلب مغفرت می­کند. و هیچ دو نفری با هم بر یاد کردنِ از ما اجتماع نمی­کنند مگر آن­که خدای تعالی به آن دو به فرشتگان مباهات می­کند. پس هر گاه اجتماع کردید به «ذکر» بپردازید. زیرا اجتماع شما و یاد کردنِ شما، سبب زنده شدنِ ما می­گردد. و در میان مسلمانان دارد . و می­توان گفت: اگر گناهانی مانند دروغ ، غیبت ، تهمت و … جنبه فردی دارند ، تفرقه یک گناه اجتماعی می باشد. مجالس و اجتماعات مذهبی از عوامل رفع تفرقه می باشد و تحقق این امر با وحدت هدف و عقیده در چنین مجالسی میسر می­گردد . تفرقه از جنود کفر و اتحاد از جنود ایمان می باشد . تفرقه می باشد که همیشه یاری­رسان کافران بوده می باشد و دشمنان مسلمین همیشه برای تضعیف آنان از ایجاد شکاف و تفرقه در صفوف آن­ها سود برده­اند . در حالی­که وجود یک تشکل و اجتماع، همیشه عاملی برای تحریک اعضای آن نسبت به تعقیب اهداف گروه و حفظ مواضع آن بوده می باشد و اضافه براین، آنان را از احساس غربت که امری خطرناک می باشد نجات بخشیده می باشد . تأثیر مجالس مذهبی در ایجاد و حفظ تشکل مسلمین غیرقابل انکار می باشد .

2-3- جایگاه مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه

به مقصود شناخت تأثیر و جایگاه مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه، باید کارکردهای این مجالس در منظومه معارف دینی را شناخت تا بتوان در این زمینه به شناخت صحیحی دست پیدا نمود. لذا در این بخش کارکردهای مجالس مذهبی مورد مطالعه و کنکاش موشکافانه قرار گرفته­اند و کوشش گردیده می باشد ابعاد مختلف هر یک از کارکردها مورد توجه و دقت قرار گیرند.

[1]-محمدباقر مجلسی،ج 1, ص 200

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات