دانلود ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

به طور کلی مجالس مذهبی در دوران امامان شیعه به صورت عزاداریو صرفاًیک اجتماع محدود و در بیشتر موارد غیرعلنی منحصر می­گردید که مداحان، شاعران و مرثیه­سرایان، که در آن زمان به “منشدان” شهرت داشتند، در آن حاضر شده، به اذن امام مرثیه­خوانی می­کردند. محتوای این مجالس عموما شامل این موارد می‌گردید:

  • بیان فضایل و مناقب اهل بیتعلیهم السلام
  • ذکر مصایب و ستم­هایی که بر اهل بیت علیهم السلام رفته می باشد؛ با محوریت واقعه کربلا
  • اشاره به ستم‌ها و جنایات بنی­امیه و بنی­عباس

با در نظر گرفتن شرایط ویژه تاریخی،‌می‌توان اقدام ائمه معصومین علیهم السلام در تشکیل و نیز سفارش به برگزاری مجالس سوگواری را اقدامی سیاسی ارزیابی نمود. در فضای اختناق دوران حکومت امویان و عباسیان و عصر به انزوا راندن و بایکوت شیعیان و پیشوایانشان، این مجالس به خوبی می‌توانست خلأ ناشی از فقدان کانال‌ها و ابزار ارتباطی مناسب را برای ائمه معصومینعلیهم السلام پر نماید و به عنوان تنها رسانه در فضای تبلیغاتی مسموم و یک سویه‌ی ضدشیعی آن زمان ایفای تأثیر کند. بهره‌گیری از عامل تحریک عواطف و احساسات هم انتخابی هوشمندانه می باشد که رسیدن به آن غایت سیاسی را تسهیل می­کند.

بنابراین مجالس این دوره را می­توان پناهگاه و کهف حصین مبارزان و مخالفان شیعه حاکمیت سیاسی(خلافت اموی و عباسی) دانست؛ با جهت­گیری مبارزه‌ی پنهانی با ظلم و ستم حاکم از طریق حفظ و گسترش مکتب اهل بیتعلیهم السلام و ارائه اسلام علوی در برابر اسلامانجام دهد، در آن برکت نبیند. امام باقر(علیه السلام) فرمودند: من برای کسی­که این کار را انجام دهد ضامن­ام که برای او نزد خداوند، آن چیز که که قبلاًیاد کردیم- از اجر عظیم- خواهد بود و خداوند او را با کسانی­که با امام حسین(علیه السلام) شهید شده­اند، محشور می­کند[1].

[1]– حسین بن محمدتقی نوری, مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل, (محقق موسسه آل البیت)، (قم: موسسه آل البیت, 1408ق) ، ج 10، ص 316

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات