دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

علوّیین حکومت داشتند رو به ضعف مینهاد. این حالت ضعف و قوت در مجالس مذهبی استمرار داشت تا اینکه صفویه در ایران به حکومت رسید و توانست ایران را از حالت ملوک الطوائفی بیرون آورده و یک حکومت مرکزی توانا به وجودآورد. هم­چنین حکومت­های بعد از دولت صفوی در ایران مانند دولت افشاریه و زندیه و قاجاریه همین رویه را ادامه داده و مجالس اقامه شعائر مذهبی را احیا ­نمودند که در ادامه بیشتر مورد بررسی قرار می‌گیرند.[1]

 

 

1-3-2-6-دوران آل بویه؛ رسمیت یافتن مجالس مذهبی در ایران

در سال 335 هجری با تصرف بغداد توسط احمد دیلمی، مرحله­ی نوین تکامل اسلام شیعی آغاز گردید.[2]

آل بویه را اغلب، نخستین سلسله دوازده امامی ایرانی به شمار می آورند.البته آنان در آغاز بیشتر زیدی بودند و بعد از مدتی، در صدد حمایت از معتزله و شیعه و احیای شعائر مذهبی شیعه برآمدند[3]. برگزاری مجالس مذهبی و در کنار آن اقامه عزاداری حضرت سیدالشهدا، ازدوران آل بویه را می­توان دوران آغاز رسمی شعر آیینی فارسی- که عمدتاً اشعاریدر قالب قصیده و در بیان ستم بنی­امیه و بنی­عباس و نیز در مقام و منزلت اهل بیتعلیهم‌السلامرا شامل می­شدند-و نیز آغاز تألیف کتب مقتل دانست[4].

 

1-3-2-7-دوران سلجوقیان؛ حیات مخفی

برگزاری مجالس مذهبی با محوریت بزرگداشت نام و یاد امام حسین (علیه السلام)تا پایان حاکمیت آل بویه در ایران رواج داشت، امام پس از آن و با حاکم شدن سلجوقیان، این آیین مجدداً ممنوع اعلام گردید و به خفا رفت. سلجوقیان سنی­های متعصبی بودند، که باعث شدند[1]-همان, ص 96

[2]– عزت الله نوذری،تاریخ اجتماعی ایران( از آغاز تا مشروطیت)، (تهران؛ خجسته، 1381), 6-175

[3]– رسول جعفریان،تاریخ تشیع در ایران از آغاز تا قرن دهم هجری، (قم: انصاریان، 1380)

[4]-محسنحسام مظاهری, “مقاله رسانه شیعه(سوگواری شیعیان ایران از آغاز تا پیروزی انقلاب اسلامی”. اخبار ادیان, شماره 18فروردین و اردیبهشت/ 1385:41.

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات