دانلود پایان نامه :بررسی تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

به آن واگذار نماید، عهده دار شود. بر این اساس مجمع عمومی در 14 دسامبر 1950 طی قطعنامه (V) 428 اساسنامه ج: «کمیته اجرایی[1]» کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان (Excom)

به دنبال ایجاد کمیسایای عالی ملل متحد برای پناهندگان، شورای اقتصادی و اجتماعی در سال 1951 کمیته مشورتی این کمیساریا را که مرکب از پانزده کشور عضو و غیرعضو ملل متحد بود تشکیل داد. مجمع عمومی طی قطعنامه شماره (XII)1166 مورخ 27 نوامبر 1957 از شورای اقتصادی، اجتماعی خواست تا «کمیته اجرایی» را به جای کمیته مشورتی برای UNHCR ایجاد و انتخاب نماید، به صورتی که در عین حفظ حداکثر توزیع جغرافیایی، کشورهایی که علاقه و تعهد عملی خود را به یافتن راه حلی واقعی برای معضلات پناهندگان نشان داده اند را در برگیرد. اعضای اولین این کمیته در آغاز 26 کشور بود و امروزه به 64 کشور رسیده می باشد[2]، علاوه بر آن بعضی کشورهای دیگر به عنوان ناظر در جلسات کمیته اجرایی حضور می یابند، همچنین تعدادی از موسسات تخصصی و نهادهای حقوق بشری وابسته به سازمان ملل متحد مانند «کمیساریای عالی حقوق بشر[3]» و بعضی دیگر از نهادهای بین المللی حقوق بشری، قضایی، منطقه ای و غیردولتی (NGO) نیز به عنوان ناظر در جلسات این کمیته شرکت می نمایند. کمیته اجرایی طی جلسات منظم که هر ساله در ژنو برگزار می نماید بایستی به کمیساریای عالی ملل متحد در انجام وظایف خود بر طبق اساسنامه رهنمود داده و خصوصا کمیساریای عالی را در چگونگی تخصیص کمک های بین المللی در جهت حل مسایل پناهندگان هدایت کند. کمیساریای عالی موظف به پیروی از رهنمودهای مجمع عمومی، شورای اقتصادی و اجتماعی و متعهد به اجرای خط مشی هایی می باشد که در کمیته اجرایی راجع به وضعیت پناهندگی تصویب شده می باشد[4]. اجماع نظری که کمیته در جریان بحث هایش به آن دست می یابد،به شکل تصمیمانه[5] صادر می گردد.

 

فصل دوم: تعریف و تبیین مفهوم پناهنده

[1] – Eecutive Committee.

[2] – الجزایر، آرژانتین، استرالیا، اتریش، بنگلادش، بلژیک، برزیل، کانادا، شیلی، چین، کلمبیا، قبرس، جمهوری دموکراتیک کنگو، دانمارک، اکوادور، اتیوپی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، گینه، مجارستان، هند، ایران، ایرلند، اسرائیل، ایتالیا، ژاپن، کنیا، لبنان، لسوتو، ماداگاسکار، مکزیک، مراکش، موزامبیک، نامبیا، هلند، زلاندنو، نیکاراگوئه، نیجریه، نروژ، پاکستان، فیلیپین، لهستان، کره، روسیه، صربستان و مونته نگرو، سومالی، افریقای جنوبی، اسپانیا، سودان، سوئد، سوئیس، تایلند، تونس، ترکیه، اوگاندا، بریتانیا، تانزانیا.

[3] – Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR)

[4] – وظایف اصلی کمبه عبارتند از:

– تصویب برنامه ارائه کمک های سالانه (UNHCR) به پناهندگان

– آگاهی دادن به کمیسرعالی، بنا به درخواست او در امور مربوط به حوزه وظایف دفتر کمیساریای عالی طبق اساسنامه.

[5] – Conclusion

 مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه