دانلود پایان نامه ارشد : بررسی چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در انتقال به مرحله والدینی

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : مطالعه چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در انتقال به مرحله والدینی

تکه ای از متن پایان نامه :

گاتمن و رایور (2002) دریافتند که حدود 67٪ از زوج‌ها در نمونه‌هایشان افت در رضایت در مرحله گذار را تجربه کردند. هرچند، این کاهش در درجه اول در مادران تجربه گردید.

همجنین  عدم تعادل بین تقسیم وظایف کاری بعد از تولد بچه ممکن می باشد بر عملکرد زن و شوهر تأثیر بگذارد (کوان و کوان،2000). به طور خاص‌تر، انتظارات برآورده شده یا برآورده نشده مادران در مورد دخالت پدر در مراقبت از کودک با میزان رضایت از ارتباط هر دو زوج مرتبط می باشد (کوان و کوان،2000).

داس، رادس، استنلی و مارکمن[1]( 2009) در پژوهشی نشان دادند .مادران کاهش رضایت در ارتباط، شدید شدن مشکل، تضعیف در مدیریت تعارضات، ارتباطات منفی، کاهش صمیمیت در ارتباط را بعد از تولد فرزند تجربه می کنند.

با این حال، یافته های مهم در میان مطالعات این می باشد که تعداد قابل توجهی از والدین نیز تغییرات در رضایت را در طول دوره گذار تجربه نمی‌کنند و بعضی زوج‌ها حتی افزایش رضایت را تجربه می‌کنند (بلسکی و رووین،1990).آنها به این نتیجه رسیدند که والدین 10درصد کاهش سریع در رضایت زناشویی،34 درصد کاهش یکنواخت،35 درصد بدون تغییر و21 درصد افزایش در رضایت زناشویی را تجربه می کنند.وسیاری از زنان کاهش در رضایت زناشویی را گزارش نکردند.

 

 

توجه مثبت نسبت به فرزند هست. در روایات به فرزند آوری توصیه جدى شده می باشد. در برخى تعابیر آمده می باشد که فرزند داشتن مایه خوشبختى خانواده می باشد و از سعادت افراد این می باشد که فرزند یا فرزندانى داشته باشند که در اخلاق و رفتار و شکل ظاهرى شبیه آن‌ها باشند «من سعاده الرجل أن یکون له الولد یعرف فیه شبهه وخلقه وخلقه وشمائله» (وسائل الشیعه، جلد 21، صفحه، 356). پس نمی توان نتایجی را که در سایر کشورها و فرهنگ ها انجام گرفته می باشد را به زنان ایرانی تعمیم داد. و همچنین بسیاری از پژوهش‌های موجود در حوزه انتقال به مرحله  والدینی از روش‌های کمی و آماری بهره گیری کرده‌اند، اما منجر به توصیفات عمیق و غنی در این زمینه نگردیده‌اند. پس برای شناخت بیشتر تجارب زنان و تکمیل پژوهش‌های کمی قبلی، روش پژوهش کیفی بهره گیری گردید تا از این طریق ادراکات زنان از تأثیر‌های جدید والدینی و چالش‌های رضایت زناشویی در این فصل از زندگی مشخص شوند. همچنین تاکنون هیچ‌گونه مطالعه ای که به مطالعه چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در دوره انتقال به مرحله  والدینی که با در نظر داشتن فرهنگ ایرانی و اسلامی باشد، صورت نگرفته می باشد. این پژوهش به دنبال مطالعه این نکته می باشد که از دیدگاه مادران ایرانی چه چالش‌ها و تغییراتی در این مرحله هست؟ و رضایت زناشویی آن‌ها در این دوره چگونه می باشد؟

[1] Doss, B. D., Rhoades, G. K., Stanley, S. M., & Markman, H. J.

 مطالعه چالش‌ها، تغییرات و رضایت زناشویی زنان در انتقال به مرحله والدینی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه