دانلود ارشد:نقش مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

تکه ای از متن پایان نامه :

فراملی سرآمد با بالاترین مقامات دولتی ارتباط مستقیم مستقر کنند. تصمیمی که بدین گونه گرفته می گردد این استراتژی ها و منافع گروههای اجتماعی را منعکس خواهد(Ibid :125).

  • طبق­این­مدل­گروههای­اجتماعی بوسیله راههای متنوعی که برای نفوذ و تاثیرگذاری هست، می توانند بر تصمیمات دولت تاثیر بگذارند. اما بایستی به این نکته مهم توجه داشت که چه گروههایی از مجموع این گروهها چراکنند. اگرچه بعضی مواقع آنها با سازمان دادن تظاهرات عمومی که توجه عمومی را به معضلات آنها جلب می کنند، کوشش در رسیدن به اهداف خود می کنند(Schick and Pfister,1972: 121-123 ).

راهها و تکنیکهایی که در بالا آورده گردید صورت کلی تاثیرگذاری گروههای منافع می باشد که هر کدام شامل شیوه های متنوع و بدون محدودیتهای واقعی و دست و پا گیر می گردد. هر گروهی با در نظر داشتن ظرفیت و منابع خود می تواند از آنها بهره گیری کند، راههای جدیدی پیداکند و طبق شرایط زمانی و مکانی و هدف، آنها را با هم ترکیب کند و بکار ببرد. مثلا در ایالات متحده گروههای منافع حتی ممکن می باشد برای پیشبرد منافع خود به تولید اندیشه و علم از طریق استخدام و بکارگیری مجامع علمی نیز بپردازند.

چه چیزی تعیین کننده این موضوع می باشد که چه گروهی با چه فاکتورهایی می تواند به نحو قابل قبولی به اهداف خود برسد. چرا بعضی گروههای منافع در رسیدن به اهدافشان موفقترند؟ در یک دموکراسی مهمترین فاکتور اندازه گروه می باشد که شامل تعداد اعضایی که یک گروه را پشتیبانی می کنند یا تعداد اعضایی که یک گروه پشت سر خود دارد. اگر نماینده کنگره ای بداند که گروه منافعی از طرف هزاران رای دهنده طرفداری می­گردد و صحبت می­کند، به خوبی به صحبتها و منافع گروه توجه خواهد نمود. اما اگر فکر کند که گروهی تعداد کمی عضو دارد او ممکن می باشد احساس کند که در عدم تحمل و قبول فشار گروه آزاد می باشد.فاکتور دیگر میزان تاثیرگذاری رهبری گروه می باشد. بعضی گروههای کوچک بخاطر اینکه رهبرانشان سخن رانان و چانه زنان توانایی هستند و می دانند که چگونه فشار سازماندهی شده موثری را وارد آورند موفقیت بیشتری در رسیدن به اهداف خود دارند. فاکتور سوم مقدار پول و سایر منابعی می باشد که در دسترس گروه می باشد، انجام فعالیتهای لابی گری ، چانه زنی و کوشش برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی هزینه مالی قابل توجهی دارد. برای مثال سازمانها هر ساله میلیونها دلار صرف لابی در کنگره برای تصویب قوانین مورد علاقه خود می­کنند(Ibid:123). در امریکا لابی کردن بخش جوهری فرایند سیاسی آن می باشد.« کنگره نباید قانونی تصویب کند… که حق مردم را… برای درخواست از حکومت جهت جبران نارضایتی… محدود سازد.» این نخستین اصلاحیه قانون اساسی امریکا که قید آزادی اجتماع وآنرا­به­آرامی ضعیف­می­کنند­و­سرانجام­آنرا نابود خواهند

تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه