پایان نامه ارشد:مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

تکه ای از متن پایان نامه :

حالی که امریکا در این مناطق دارای منافع حیاتی نبود؛ در عوض منافع عمومی ثبات جهانی در خطر بود. همانطور که ژنرال ریمر[1] می گوید: ارتش نیروی واکنش سریع دهکده جهانی شده می باشد. اما در طرف دیگر ایدئولوژی میهن پرستانه- ناسیونالیستیحادثه 11 سپتامبر عملیاتی گردید( یزدان فام، 1384: 385- 384).

اصول سیاست و استراتژی نظامی امریکا متاثر از ویژگی های سیاسی و اجتماعی آن کشور می باشد. امریکا جامعه ای بزرگ، چندملیتی، حزب گرا، لیبرال، دموکرات، فردگرا، مادی گرا و از نظر اقتصادی و فناوری قوی و پیشرفته می باشد. این ویژگیها برای این کشور اجازه انجام جنگ طولانی مدت و فرسایشی را نمی دهد. قانون اختیارات رئیس جمهور در زمان جنگ، گسیل نیروهای امریکایی به خارج از کشور را برای جنگ بیشتر از 60 روز بدون رضایت قطعی کنگره غیرقانونی می­داند(پیشین: 385). و­اگر سربازان امریکایی بدون اجازه کنگره در خارج از امریکا درگیر جنگ باشند بایستی قبل از 60 روز از آن مناطق بیرون بیایند (War PowersAct,1973:SEC5).پس شرایط برای تصمیم به جنگ طولانی، بسیار سخت می گردد و برای جلوگیری از این امر بایستی یا اقدام به جنگ نکرد یا در جنگ بسیار سریع پیروز گردید.

اصل دیگری که در استراتژی نظامی این کشور به ویژه پس از جنگ دوم جهانی مورد تاکید قرار گرفت و بعد از حملات 11 سپتامبر نیز به عنوان اصل کلیدی از آن دانسته می گردد، تاکید بر استراتژی تهاجمی می باشد. این اصل در استراتژی جنگ پیشگیرانه بوش به طور کامل طراحی و رعایت شده می باشد. امریکاییان تصریح می کنند که برای قدرت درجه یک، استراتژی دفاعی نمی تواند مناسب باشد. امکانات و ظرفیتهای نظامی این کشور و پراکندگی منافع آن در جهان ایجاب می کند که در عرصه نظامی استراتژی تهاجمی داشته باشد(یزدان فام،1384: 386). رویکرد جنگ پیشگیرانه که در استراتژی نظامی بوش آمده می باشد، ردپای آن را می توان در پروژه قرن جدید امریکایی پیدا نمود. با به قدرت رسیدن اعضای این پروژه با انتخابات سال 2000، پروژه قرن جدید امریکایی گزارش بازسازی دفاعی امریکا را منتشر نمود که این سند به عنوان مرجع اصلی استراتژی نظامی بوش- رامسفلد، بهره گیری گردید و نکات اصلی مثل تغییر رژیم را در خود داشت(Hartung and Ciarrocca:2003).

سومین اصلی که امریکا به آن تاکید دارد و در تدوین استراتژی دفاعی خود مدنظر دارد، اتکا بر فناوری پیشرفته نظامی می باشد. جامعه امریکا از توان علمی و فناوری بالایی برخوردار می باشد و نیروهای نظامی این کشورجهانی می باشد. در مورد نخست از ابزارهای غیرمتعارف بهره گیری و در واردآوردن ضربه به دشمن از شیوه های جنگ نامتقارن بهره برداری می گردد، در حالی که قدرتهای بزرگ در قالب جنگ کلاسیک اقدام می کنند و سلاحهای غیرمتعارف آنها در چارچوب همین جنگ قرار دارد. این عوامل باعث تغییرات عمده در استراتژی

[1]-General Reimer

تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه