پایان نامه ارشد:مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

تکه ای از متن پایان نامه :

بیشتر طرحهای دولت بوش برای جنگ و نظامی گری در اوایل دهه 1990 و در واکنش به برچیده شدن دیوار برلین و برای دفع تقاضاهای مربوط به کاهش هزینه های نظامی تهیه شده بودند، هر چند که بعدها به دست همان چهره های ارتش سالار به اجرا در آمدند؛ چهره هایی زیرا دیک چنی، پاول ولفوویتز و لوئیس لیبی معروف به اسکوتر و دیگران که در تشکیلات نظامی مقامات کلیدی را در اختیار داشتند و وقتی که جرج بوش پسر به ریاست جمهوری رسید دوباره بر مسند قدرت تکیه زدند. دولت جدید جدید هر چند نام دیک چنی را از این سند برداشتند و نام رامسفلد را بر آن نهادند اما عنوان آن را یعنی « رهنمود طرحریزی دفاعی » حفظ نمود. از این سند همچون سنگ بنای سیاست خارجی بوش بویژه در استراتژی« ضربت پیشگیرانه» و یا « تغییر رژیم» آن بهره گیری زیادی شده می باشد( حسین زاده،1389: 186). اساسا دکترین بوش چهار عنصر اصلی داشت که عبارت بودند از:

1- اعتقاد قوی به اهمیت رژیم داخلی دولت در تعیین سیاست خارجی و این برداشت که این زمان برای امریکا فرصتی برای تحول در سیاست بین الملل بود.

2- تهـدیدات بزرگی که فقـط بایستی بوسیـله سیـاستهای خشـن و شدید سرکوب شوند. بویژه بوسیله جنگ

پیشگیرانه.

3- تمایل به اقدام یک جانبه در صورت ضرورت.

4-  و در نتیجه موارد قبلی، ایجاد صلح و ثبات که لازمه اش برتری بی زیرا و چرای امریکا در سیاست جهانی می باشد(Jervis,2003:365).

با انتشار برنامه چهارساله دفاعی در سال 2001 ( که بعد از حادثه 11 سپتامبر بطور شتابان تجدید نظر گردید) دیدگاه رامسفلد را در مورد تحول در ارتش امریکا شفاف نمود.سرتاسر استراتژی دفاعی در کلمات زیر اختصار شده بود:1- سنتی[1]: چالشهایی که مطرح می گردد به وسیله دولتهایی می باشد که امکانات و نیروهای نظامی متعارف را بکار می­برند.

2- نامنظم[2]: چالشهایی که از بکارگیری شیوه های جنگ نامنظم برای ضربه زدن به برتری های سنتی نیرومند طرف مقابل ناشی می شوند.

3- مصیبت آمیز[3]: چالشهایی که ناشی از دستیابی و بهره گیری از تسلیحات کشتارجمعی یا شیوه هایی که پیامدهای مشابه دارد می باشد.

4- مختل کننده: چالشهایی که ممکن می باشد از رقبایی ناشی گردد که به پیشرفتهای تکنولوژیک برای خنثی کردن برتری های فعلی امریکا دست پیدا کرده اند ( NMS,2004:4). در این سند پیروزی در نبرد جهانی علیه تروریسم در بالاترین اولویت نظامی ایالات متحده قرار دارد. برای مقابله با چالشهای مذکور اشاره به سه هدف دارد: حفاظت از ایالات متحده در برابر حملات و تجاوزهای خارجی، جلوگیری از درگیری و حمله غافلگیرانه و فائق آمدن بر دشمنان (Ibid:9).

[1]-Traditional

[2]– Irregular

[3]-Catastrophic

تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه