بررسی حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج-پایانامه کارشناسی ارشد

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج

تکه ای از متن پایان نامه :

 

معضل اساسی بعمل آمده می باشد. مسأله ملی کردن نیز گونه‌ای از سلب مالکیت می‌باشد. هر چند مداخله دولت‌ها در امور اقتصادی دارای سابقه طولانی بوده و اختصاص به قرن بیستم ندارد اما از آن جا که‌این نوع دخالت دولت‌ها به لحاظ این که منافع عمومی را به بهترین نحو حفظ و تأمین می‌کند موجب شده می باشد که مالکیت خصوصی در مقابل مالکیت عمومی و دولتی قرار گیرد.

اولین بار سلب مالکیت افراد در اصل پانزدهم متمم قانون اساسی مشروطیت آمده می باشد در این اصل چنین قرار گذاشته شده بود: «هیچ ملکی را از تصرف صاحب ملک نمی‌توان بیرون نمود مگر با مجوز شرعی و آن نیز پس از تعیین و تادیه قیمت عادله». اما با پیشرفت روز افزون جوامع و نیازهای همگانی در زمینه‌های گوناگون و تأمین آن نیازها لازم می‌گردد که گاهی از اموال غیر منقول افراد سلب مالکیت شده تا رفع آن نیازها ممکن گردد.

به طور کلی دولت به جهت منافع عمومی و با معیارهای قانونی اقدام به اقدام سلب مالکیت می‌نماید. البته همچنان که در ضمن مباحث اشاره گردید نظریه منافع عمومی بیشتر به ‌یک نظریه سیاسی شبیه می باشد تا حقوقی. بدین جهت دایره سلب مالکیت روز به روز گسترده‌تر می‌گردد و این نیز ناشی از تنوع کارکردهای دولت و افزایش اشخاص حقوقی حقوق عمومی که از سلب مالکیت سود می‌برند می‌باشند. همین تنوع و گستردگی سبب شده می باشد که نتوانیم یک قانون واحد برای انواع سلب مالکیت حاکم نمائیم. آن چه مسلم می باشد بهره گیری از حق مالکیت به صورت نامحدود عملا امکان پذیر نیست و سلب مالکیت در واقع امتیازی می باشد که دولت به وسیله آن منافع عمومی را حفاظت می‌کند.

می‌باشد. پس بهره گیری نادرست و بی مورد از مصادره می‌تواند به انگیزه فوق صدمه بزند و در نتیجه منافع عمومی را تحت خطر قرار دهد. که البته لازم می باشد شرایط قانونی برای مصادره به دقت رعایت گردد.

آن چه بیشتر مورد توجه می‌باشد بحث پرداخت خسارت می باشد که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. و در قوانین مختلف نیز به آن اشاره شده می باشد. از این رو یافتن معیاری دقیق برای تعیین بهای عادلانه لازم می‌باشد. اما با در نظر داشتن‌این که تعیین آن بستگی نامی به اوضاع و احوال و شرایط ملکی که از آن سلب مالکیت شده دارد، در هر مورد با در نظر گرفتن جوانب امر و با بهره گیری از نظر کارشناسان مربوط بایستی بهای عادلانه را تعیین نمود.

 مطالعه حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق : مطالعه حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج