بررسی تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل -پایانامه کارشناسی ارشد

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

برای شنیدن کلام خدا یا حاجت دیگری نزد پیامبر برود یا آن که کشته گردد؟ حضرت در پاسخ فرمود: نه کشته نمی گردد (و سپس آیه فوق را تلاوت فرمود[1]). از این روایت به خوبی بهره گیری می گردد که امان اختصاص به میدان جنگ ندارد و موارد دیگری را هم شامل می گردد.

آن چیز که ذکر گردید نمونه ای اندک از روایات بسیاری می باشد که در زمینه استیمان و پناهندگی از پیامبر و امامان معصوم نقل گردیده که همگی ناظر بر جواز و بلکه در مواردی وجوب پناه دادن به بیگانگان و حتی دشمنانی می باشد که پیش از گرفتن امان، با مسلمانان جنگیده اند، پس از این روایات مشروعیت و قانونی بودن پناه دادن به افرادی که با مسلمین سابقه دشمنی نداشته و از ترس دشمنان خود به مسلمین پناهنده می شوند به طریق اولی بهره گیری می گردد.

 

 

گفتار سوم: سیره پیامبر اکرم (ص)

الف) برخورد آن حضرت با سفیران

پیامبر اکرم سفیران را امان می داد و پس از ایشان، بنا به سنت نبوی آنان در ردیف افراد مستامن قرار گرفتند که بایستی در امان باشند و کشته نشوند.

وقتی دو تن از سفرای مسیلمه کذاب نزد آن حضرت آمدند و پیامبر اسلام از آنان پرسیدند: «ایا ایمان دارید که من پیغمبر خدایم؟» فرستادگان مسیلمه گفتند: «ما ایمان داریم که مسیلمه پیغمبر خداست» آن گاه پیامبر خدا فرمودند: «اگر من به کشتن سفرا خو گرفته بودم امر می کردم شما را بکشند.»

در روایت های دیگر نیز پیامبر اکرم به امنیت داشتن سفرا و پیغام آوران دشمن سفارش کرده اند که برای نمونه به این روایت اشاره می کنیم:

«سفرا و قاصدان دشمن، در پناه امنیت مسلمین هستند و کشته نمی شوند[2]

 

گفتار چهارم: اجماع و نظر فقهاء مسلمانان

فقها و حقوقدانان مسلمان، در مشروعیت و قانونی بودن پناهندگی و لزوم دفاع از پناهندگان و به ویژه آنان که سابقه دشمنی و عداوت با مسلمین را نداشته اند، تردیدی نداشته و همگی به قانونی بودن این اصل از

[1] – مکارم شیرازی ناصر و جمعی از نویسندگان، تفسیر نمونه، ج7، چاپ هشتم، دارالکتب الاسلامیه، تهران، 1370، ص293

[2] – حرعاملی، محمدحسن، پیشین، ج11، ص90

 مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه