ایان نامه کارشناسی ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

ب.امام محمد باقر علیه‏السلام از هر فرصتی برای ترویج فرهنگ عزاداری سود می‌جستند. یکی از مناسبت‌ها حضور به هم­رساندن شاعران و مرثیه­سرایان معروف در بیت امامعلیه السلام بود که به مجلس عزاداری و شعرخوانی در مصائب سیدالشهدا علیه‌السلام مبدل می‌گردید. کمیت اسدی، شاعر بزرگ شیعی، خدمت امام رسیده و اشعاری قرائت نمود.فَبَکَی‏ وَ بَکَی أَبُو عَبْدِ اللَّهِ علیهما السلام وَ سَمِعْتُ‏ جَارِیَهً تَبْکِی مِنْ وَرَاءِ الْخِبَاءِ…[1]. امام محمد باقرعلیه‏السلام همراه فرزندشان حضرت صادق علیه‏السلام گریستند و صدای گریه و ضجّه اهل حرم نیز از پشت پرده به گوش می‌رسید. کمیت، می‏گوید: به محضر امام باقر علیه‏السلام شرفیاب شدم، حضرت فرمودند: قسم به خدا! ای کمیت! اگر نزد ما مالی بود حتما آن را به تو می‏دادیم و لکن حق تو همان چیزی می باشد که رسول خداصلی‏الله‏علیه‏وآله به حسان فرمود: مادامیکه از ما دفاع می‏کنی، پیوسته روح القدس با توست.

ج. امام باقر علیه‏السلام می‏فرماید: … ندبه کند برای امام حسین علیه‏السلام و بر او بگرید و کسانی از اهل خانه‌اش را که نسبت به آنها تقیه نمی‏کند، امر کند به گریه کردن بر او؛ و در خانه‏اش با اظهار بی‌تابی بر او مصیبت و عزا برپا کند و همدیگر را برای مصیبت امام حسین علیه‏السلام تسلیت بگویند؛ و اگر چنان­چه این کارها را انجام دهند، من نزد خدا برایشان همه آنب- تاثیر سیره ائمه معصومین علیهم‌السلام در شکل‌گیری مجالس مذهبی بعد از ایشان

این الگوی ارائه شده توسط ائمه اطهار (علیهم‌السلام)که در بالا و در برخی روایات به آن­ها اشاره گردید،در برپائی مجالس مذهبی تاثیر بسزائی گذاشت و برگزاری این مجالسشکل جدیدی به خود گرفت و ذکر نام و یاد امام­حسین(علیه‌السلام)  بر مجالس مذهبی سایه افکند؛ هر چند انواع مجالسی که توضیح آن­ها در قبل آمد به قوت خود باقی بودند ولی ذکر نام و یاد امام­حسین(علیه‌السلام)  همواره فضای این مجالس را تحت تاثیر خود قرار داده بودند.

[1]-محمدباقرمجلسی ، ج 36، ص390؛ عبدالحسین امینی، الغدیر فی الکتاب و السنه والادب،(قم: دائره معارف الفقه الاسلامی طبقا لمذهب اهل البیت(ع)، مرکز الغدیر للدراسات الاسلامیه)، ج 2، ص 202؛محمد بن حسن طوسی , اختیار معرفه الرجال ، (قم: مؤسسه آل البیت ـ علیه السّلام ـسال 1404)،ج 2, ص 466.

 

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات