کارشناسی ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

یاغیان و ستمگران محسوب می­گردید. به همین دلیل، چند قیام مؤثر سادات در دهه­های اولیه قرن سوم در ایران پا گرفته و ولوله­ای ایجاد نمود.

در سال 250 هجری، اولین حاکمیت و امارت مستقل از حکومت مرکزی را که متعلق به سادات مهاجر بود، در مازندران قدیم موسوم به امارت علویان طبرستان می­بینیم که حدود نیم قرن، این حاکمیت دوام یافته و با تکیه بر ایمان و اعتقادات مردم به نمادهای علوی، برکاتی از خود به جا گذاشت که مانند آن تکایا و حسینیه­هایی بود که نماد ثقل قدرت معنوی علویان به شمار می­رفت.[1]

مرقدها و مضجع­هایی به یاد مانده از سادات شهید، در مناطق کوهستانی طبرستان و اطراف رشته کوه البرز و زاگرس، همواره و در طول تاریخ، به عنوان محل اجتماع، جنبش و برگزاری مجالس برای مردم محسوب می­گردید.

 

 

 

 

سوگواری و عزاداری و نوحهسرائی بر سیدالشهدا علیه‌السلامزمینه‌ای برای شکل‌گیری مجالس مذهبی گردید.[2]

 

1-3-2-5-برگزاری مجالس مذهبی بعد از شهادت حضرت امام رضاعلیه‌السلام

بعد از شهادت امام علی بن موسی الرضا ‌علیه‌السلام برگزاری مجالس مذهبی در ایران بنیان نهاده گردید و با تغییر سیاست حکومت­هایی که سلطنت را در نواحی گوناگون ایران بدست می­گرفتند قوت و ضعفهایی پیدا مینمود. در بعضی از نقاط، که دوستان اهل بیت پیامبر ‌صلی‌الله‌علیه‌و‌آله مانند پادشاهان آل بویه حکومت داشتند قوت می­گرفت و در آن نواحی که دشمنان[1]-بهاء‌الدین قهرمانی نژاد، ص79 و 80

[2]-همان, ص 93

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات