ایان نامه کارشناسی ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

2-3-1- کارکرد عبادی:

یکی از ارکان اساسی ادیان الهی و به ویژه دین مبین اسلام، عبادت می باشد. عبادت، یعنی راز و نیاز با خداوند و نجوا گفتن با او. جوهر و جان این نیایش، حضور قلب و در نظر داشتن خداست و فراهم شدن شرایط به مقصود عبودیت و بندگی در مسیر الهی از ضروریات و الزامات این مسیر می باشد. به نظر می­رسد مجالس مذهبی مسیری مناسب به مقصود فراهم­سازی و آسان­سازی عبادت و بندگی خداست که گویی در این مجالس بذری افشانده و نهالی نشانده می­گردد که گام بعدی آن برخورداری از ثمره و نتیجه این بذر و نهال و رشد معنوی و عبادی افراد و حرکت در مسیر قرب الهی می باشد.

 

طبیعی می باشد چنین عباداتی محتاج تبیین می باشد و راهنما می­خواهد. به نظر می­رسد مجالس و اجتماعات مذهبی عرصه و بستر مناسبی برای حرکت در این مسیر می­باشند.

مجالس مذهبی با بهره گیری از شیوه­های ذیل در زمینه کارکرد عبادی ایفای تأثیر می­کند:

 

2-3-1-1- تبیین معارف دینی:

بی­شک، تحصیل و آگاهی از معارف اسلامی و دینی، مقدمه‏ی عبادت و بندگی خداوند می باشد و به وسیله‏ی آن، احکام و قوانین الهی محفوظ می‏ماند. از این رو فقها و علما، برای برقراری و دوام دین، به بیان حقایق و معارف اسلامی می‏پردازند تا از حریم دین دفاع کنند. همه‏ی ائمه‏ی اطهار علیهم السلام و به خصوص امام صادق علیه‏السلام درمورد‏ی تحقیق و تفحص در دین و آگاهی از معارف اسلامی احادیث فراوانی بیان نموده‏اند. و ما احادیثی را در این زمینه از آن حضرت نقل می‏نماییم:
امام صادق علیه‏السلام می‏فرماید: «کسی که وظایف دینی خود را بدون بصیرت و آگاهی انجام دهد مانند کسی می باشد که از دور سرابی را می‏بیند و فکر می‏کند که آب می باشد و هر چه به دنبال آن می‏رود از مقصد خود دورتر می‏گردد. »[1]
و یا می‏فرماید: «عبادت افراد جاهل و نادان به احکام خدا ارزشی ندارد.»[2]

مجالس مذهبی عرصه مناسبی به مقصود تبیین معارف و مبانی دینی می­باشند تا از طریق تقویت بنیه دینی و عبادی افراد، زمینه قرب الهی را فراهم نمایند. در این مجالس به دلیل فضای مناسبی که هست زمینه­ی

[1]– محمدباقر مجلسی، ج 1 ، ص 221

[2]– همان

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات