ایان نامه کارشناسی ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

خود را از دست مى‏دهد.[1] لذا عبادت اجتماعی بسیار گسترده­تر و مهم­تر از عبادت فردی می باشد. اساس قرب، در عبادت اجتماعی می باشد. این­که در روایت نماز،  دیدار مؤمنین، زیارت رفتن، احسان و … دارای ثواب فراوان شمرده شده یا انجام حج واجب شمرده شده می باشد به همین معناست. اگر بشر به صورت فردی زندگی کند، نمی­تواند این عبادت­ها را انجام دهد.

به نظر می­رسد دلیل تأکید دین مبین اسلام بر جمع و جماعت و ارتباط مومنین با یکدیگر در امور خیر، در نظر داشتن جنبه­های تربیتی و آموزشی این­گونه اعمال می باشد تا افراد بتوانند از طریق انجام این اعمال به صورت جمعی در ترویج و توسعه آن اعمال موثر بوده و خود نیز از برکات و مزایای آن بهره گیری کنند. در بسیاری از اعمال عبادی چنانچه جنبه اجتماعی بودن آن مورد توجه قرار نمی­گرفت و بر انجام جمعی آن تأکید نمی­گردید، امکان کمرنگ شدن و فراموشی این اعمال در دوره­های مختلف وجود داشت و به همین دلیل به مقصود جریان اعمال در متن اجتماع و عدم فراموشی آن­ها و توسعه و رشد هر چه بیشتر آن­ها بر انجام جمعی آن­ها تاکید گردیده می باشد.

به نظر می­رسد در برگزاری مراسم حج، به عنوان بزرگترین اجتماع مذهبی مسلمانان هم به این نکته توجه شده می باشد. در روایات یکی از مهم­ترین اهداف حج، تقویت دین ذکر گردیده می باشد.

در روایتی، امیرالمؤمنین علی(علیه السلام)می­فرمایند:« الْحَجَّ تَقْوِیَهً لِلدِّینِ»[2]خداوند حج را واجب کرده تا دین خدا تقویت گردد.لذا اگر حج نباشد دین خدا تضعیف می­گردد. این تقویت در قالب دو کارکرد فردی و اجتماعی صورت می­پذیرد.

در کارکرد فردی در واقع بشر در حج، دائم به یاد خداوند می باشد، از گناهان گذشته خود برگشت کرده و توبه می­کند و کوشش می­کند در آینده دستورات الهی را مبنای زندگی خود قرار دهد؛ لذا حج باعث تقویت دین در دل بشر می­گردد و از آن­جا که حج ریشه در اصولو همچنین “عَلَیکَم بِالسَّوَادِ الأعْظَمِ;؛ بر شما باد که ساکن شهرهای بزرگ و پرجمعیت باشید.”[3]

[1]-ناصر مکارم شیرازی ،«زندگى در پرتو اخلاق» ,(قم:نشر نسل جوان,1352), ص 141

-محمدباقرمجلسی، ج6, ص110[2]

[3]– عباس قمی,سفینه البحار و مدینه الحکم و الاثاره,(تهران: فراهانی, 1363),ج 1, ص 146

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات