پایان نامه ارشد حقوق:بررسی تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

در این راستا صرف داشتن عقیده مذهبی خاص و یا دارا بودن نظری مخالف با نظر مقامات دولتی، علت های موجهی در احراز بیم تعقیب و به تبع آن تقاضای پناهندگی نیستند. بایستی معلوم گردد که آیا تعقیب و آزار و ایذاء تنها به خاطر دارا بودن عقیده خاص سیاسی می باشد، یا به دلیل اعمال ارتکابی براساس انگیزه های سیاسی. اگر مربوط به یک اقدام قابل مجازات باشند که از انگیزه های سیاسی سرچشمه گرفته می باشد و کیفر نیز برحسب قوانین آن کشور پیش بینی شده باشد ترس از چنین تعقیبی به خودی خود موجد پناهندگی نخواهند بود[1].

در میان جهات مذکور، عضویت در گروه اجتماعی خاص مفهوم جدیدتری تلقی می گردد، از مصادیق گروه های خاص به طبقات اشراف، سرمایه داران، مالکین، کارمندان، بازرگانان، پیشه وران، زارعین، کارگران و دسته جات اقلیت ها و عضویت در انجمن های معین، کلوپ ها و سایر اجتماعات خاص می توان اشاره نمود.

کمیساریای عالی ملل متحد به دفعات گوناگون و بالاخص در گزارش ویژه ای که در سال 2000 به مناسبت 50ساله شدن فعالیت های این نهاد و کنوانسیون 1951 ارائه نموده می باشد از «زنان و کودکان» نیز به عنوان گروه های خاص پناهندگان یاد کرده می باشد این دسته از پناه جویان اگرچه شاید به صورت مستقیم در رده بندی گروه های اجتماعی خاص قرار نگیرند اما به دلیل موقعیت ویژه شان مشمول سیستم خاص حمایتی می باشند[2]. به عنوان نمونه زنان پناهنده در تحصیل وضعیت پناهندگی با معضلات زیادی روبرو هستند و عمده مشکل هم در ارتباط انطباق شرایط آنها با معیارهای اعطای پناهندگی می باشد. به خصوص که اگر ادعاهایشان براساس«تعرضات جنسی» باشد به دلیل آن که در ماده 1 کنوانسیون به مساله جنسیت و تعرض جنسی اشاره ب: کنوانسیون 1969 سازمان وحدت آفریقا (OAU)

در سال 1969 کنوانسیونی در سطح کشورهای عضو سازمان وحدت آفریقا به تصویب رسید که عنوان آن «کنوانسیون OAU در مورد جنبه های خاص مسایل پناهندگان آفریقا» نام دارد. این کنوانسیون به دنبال جنگ های استقلال طلبانه، انقلاب ها، آشوب ها و درگیری های قومی در آفریقا که منجر به قرار گروه های بسیاری از وطن خود و پناه بردن به کشورهای دیگر گردید، به تصویب رسید. این کنوانسیون تعریف ویژه و کامل تری را از اصطلاح پناهنده ارائه داده می باشد که در دو بخش می باشد و ضمن تایید تعریف موجود در ماده یک کنوانسیون 1951 ژنو، «اشخاصی را که به سبب تجاوز خارجی، اشغال، تسلط خارجی یا رویدادهایی که به طور جدی نظم عمومی را در بخشی از کشور محل تولد یا تابعیتش برهم زده باشد[3]»، مجبور به ترک کشورشان می شده اند را به عنوان پناهنده می شناسد بدون اینکه لازم باشد ترس موجه از آزار و ایذاء را به اثبات رسانند.

[1] – حمید نظری تاج آبادی،پیشین، ص40

[2] – The United Nations and the Advancement of Women Newyork UN 1995 p640

[3] – Article 2(1) of the AOU Convention

 مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه