دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد: نقش مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

تکه ای از متن پایان نامه :

اگر کسی را دوست می‏دارید با گفتن به او، این دوستی را ابراز کنید؛ زیرا ابراز دوستی، مودّت و دوستی بین شما را پایدارتر می‏کند.

ب. :«…وَالْمَوَدَّهُ وَ ضِدَّهَا الْعَدَاوَهَ… وَ الْحُبُّ وَ ضِدَّهُ الْبُغْضَ»،ضدّ مودّت، عداوت و دشمنی بوده، ولی ضدّ حُبّ، بغض می باشد؛ و بدیهی بوده که عداوت و دشمنی چیزی بالاتر از بغض می باشد؛ در نتیجه، مودّت بالاتر از محبت خواهد بود. [1]
از موارد استعمال «مودت» نیز استفادهمی­گردد که مودت نوع خاصی از محبت می باشد، چنان­که علامه طباطبایی می­گویند: مودت، محبتى می باشد که اثر آن در اقدام ظاهر مى­گردد، اما محبت اعم از آن می باشد. نسبت مودت و محبت؛ مانند نسبت خضوع و خشوع می باشد، خشوع نوعى تأثر نفسانى می باشد از کبریا و عظمت که اثر ظاهرى آن در مقام اقدام «خضوع» می باشد[2]، به عبارت دیگر مودت، آن محبتی می باشد که آثار و پیامدهای آشکاری مانند: الفت، مراودت (آمد و گردید) و احسان به همراه داشته باشد؛[3]،چنان­که در باره محبت بین زوجین واژه « مودت» به کار برده شده می باشد: «وجَعَلَ بَینَکُم مَوَدَّهً ورَحمَهً»[4]  ؛ زیرا این دوستی با الفت و احسان آنان با یکدیگر همراه می باشد. خداوند نیز خود را « ودود» (دوست دارنده ) معرفی کرده می باشد: «اِنَّ رَبّى رَحیمٌ وَدود»[5] زیرا محبت خداوند با نعمت، احسان و بخشش همراه می باشد.
در مورد قربی نیز در این آیه، می­توان گفت: فیومى در مصباح «قُرْب»، «قَرابت»، «قُرْبَتْ» و «قُرْبى» را مصدر «قَرُبَ» دانسته و مى­گوید: قُرْب در مورد مکان گفته مى­گردد و قربت در مورد منزلت و قُربى و قرابت در مورد رحم و خویشاوند به کار مى­رود.[6]
همچنین روایاتی از این قبیل از شیعه و سنی بسیار می باشد که همه بیان­کننده این می باشد که مقصود از قربی، اهل بیت می­باشند و  مَوَدَّهَفِیالْقُرْبى یعنی محبت و دوستی اهل بیت علیهم السلام بایدبه گونه­ای باشد که دارای اثر عملی و ظاهری باشد و بروز بیرونی داشته باشد.

پس برپایی مراسم بزرگداشت برای اهل بیت پیامبر(صلی الله علیه و آله)، و ذوی القربی و یادبود ایشان در مناسبت­های خاص مانند ایام ولادت یا شهادت و وفات به این دلیل که بروز بیرونی محبت نسبت به ایشان می باشد و در مسیر اقدام به این سخن پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله) می­باشد،واجب و لازم می باشد. اصولا یاد ائمه اطهارعلیهم السلامغذای روح و قلب مؤمن می باشد و ولایت و محبت آنها سبب زنده ماندن دل­ها می­باشد و هر کس طالب زنده دلی می باشد، بایستی امرِ ولایت ایشان را در قلب خود زنده نگه دارد.در نتیجه به دلیل اینکه برای هدایت و سعادت، راهی غیر از اقدام به احادیث ائمهعلیهم السلاموجود ندارد و این مجالس ، وسیله­ای برای یادآوری احادیث این بزرگواران می­باشد، برپایی این مجالس از ضروریات دین به حساب می­آید.

 

2-2-2- برپایی مجالس مذهبی از دیدگاه روایات

 

خاندان پاک پیامبر صلی الله علیه و آلهکه محور عواطف و محبت­های زلال و خدائی شیعیانشان هستند در ادامه­ی سیر بی­امان آن­ها به سوی مقام قرب به آنان سفارش می­کنند که گرد هم، جمع شوند و نام خدا را به زبان آورند، یعنی محافل انس تشکیل دهند و با بهره­گیری از دستورهای عملی پیشوایان معصومشان سلام الله علیهم اجمعین و نه با بهره گیری از بافته­های شیطانی و گمراه­کننده که نظایر آن بی­شمار می باشد،حلقه ذکر تشکیل دهند و از فضائل و مناقب این نام­های راستین خدا – ائمه هدی علیهم السلام– بهره برگیرند. در این ارتباط به روایات زیر توجه کنید:
1 – قال رسول الله صلی الله علیه و آله: بادروا الی ریاض الجنه. قیل: یا رسول­الله و ما ریاض­الجنه؟ قال: حلق الذکر.[7]

وروایت شده می باشد که پیامبرصلی الله علیه و آلهبر اصحابش وارد گردید پس فرمودند: در باغ­هاى بهشت گردش کنید. گفتند: اى رسول­خدا، باغ هاى بهشت کدام می باشد؟ فرمودند: مجالس ذکر، صبح و شام در آن شرکت کنید و یاد خدا نمایید. هر کس دوست دارد مقام و منزلت خود را در نزد خدا بداند، بنگرد مقام و منزلت خدا در نزد او چگونه می باشد ، چه خداوند، بنده را آن منزلت دهد که بنده خدا را همان منزلت در نزد خود داده می باشد،بدانید که بهترین اعمال شما در نزد خداوندگارتان و پاکیزه ترین آن و آن که درجات شما را از همه بالاتر برد و نیز بهترین چیزى­که خورشید بر آن تابیده می باشد ، ذکر خداى سبحان می باشد ، چه خداوند از خودش خبر داده و فرموده : “من همنشین آنم که مرا یاد کند” و فرموده:پس مرا یاد کنید تا شما را یاد کنم به نعمت خود. مرا با فرمانبرى و عبادت یاد کنید تا شما را با نعمت و احسان و رحمت و خوشنودى یاد کنم.

[1]-همان، ج ۱، ص ۲۲

[2]-سید محمدحسین طباطبایی, ج ۱۶، ص ۱۶۶

[3]– همان ، ج ۱۰، ص ۳۷۴

[4]– روم،21

[5]– هود، ۹۰

[6]– احمدبن محمدبن على المقرى الفیومى ، واژه «قرب»

[7]-محمد بن حسن حُر عاملی, ج‏4, ص123

2-محمد بن احمد فتال نییشابوری, روضه الواعظین و بصیره المتعظین (ط – القدیمه),( قم: نشر رضی, 1375), ج‏2 ,ص389-391

تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد: تأثیر مجالس مذهبی مطلوب در حفظ و تداوم حیات دینی جامعه از دیدگاه قرآن و روایات