دانلود پایان نامه ارشد:نقش مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

تکه ای از متن پایان نامه :

او توانست راهبرد دفاع ملی امریکا را متحول و تهاجمی­تر کند.آیزنهاور در شرایط جنگ سرد قابلیتهـای راهبردی و هزینـه های دفـاعی امریـکا را به گـونه قابل توجهی افزایش داد. در این شرایط وی از

راهبرد انتقام گسترده[1] برای تامین منافع  امنیت ملی امریکا بهره گیری نمود( متقی ،1376: 57).

در شرایطی که شوروی نیز  به موشکهای هسته ای قاره پیما دست پیدا نمود، هر دو قدرت بزرگ جهانی
می توانستند همدیگر را نابود سازند. این مطلب از سوی راهبرد پردازان به عنوان فضای معطوف به نابودی قطعی متقابل[2] تلقی گردید. در دهه 1960 کندی مبادرت به متحول سازی راهبرد دفاع ملی امریکا نمود. در این مقطع امریکایی ها نه تنها درگیر بحرانهای منطقه ای در جهان سوم بودند، بلکه بایستی رقابتهای منطقه ای و بین المللی خود با اتحاد شوروی و چین را نیز سازماندهی می نمودند. در چنین فضایی بود که کندی تحت تاثیر رهیافتهای راهبردی والتر لیپمن[3] ” راهبرد پاسخ انعطاف پذیر[4]” را ارائه نمود.

در این شرایط لیپمن اظهار داشته بود که :

« سیاست خارجی و دفاعی امریکا نیازمند تحول و دگرگونی می باشد. بایستی متناسب با هر موضوع و در راستای اهداف و منافع ایالات متحده امریکا به تجزیه و تحلیلداخلی طرفدار شدت اقدام در تقابل با شوروی و نیز بهره گیری بیشتر از ابزار قدرت نظامی بود.

بدین ترتیب می توان گفت که اساس استراتژی های دفاعی ایالات متحده در این دوران شکلی تدافعی داشته و تمرکز اصلی بر سیاست حفظ شرایط موجود در روابط با شوروی و در ادامه حفظ مرزهای جغرافیایی و عقیدتی بین دنیای آزاد و کمونیسم بود. ایالات متحده در این شرایط با وجود قدرت رقیب شوروی نمی توانست دست به تحرکات تهاجمی علیه نیروهای منطقه ای ناهماهنگ با اصول سیاست خارجی ایالات متحده بزند و نوعی توازن بین این دو کشور مانع اجرای سیاستهای تهاجمی این کشور می گردید.

 

3-4- استراتژی دفاعی ایالات متحده امریکا از سقوط شوروی تا سال 2000 میلادی: سردرگمی- برنامه ریزی

با سقوط شوروی در سال 1992 قدرت بزرگ رقیب ایالات متحده به یکباره از بین رفت و این کشور به عنوان تنها ابرقدرت باقیمانده در سیاست بین الملل در پی ایفای تأثیر در شرایط متفاوت از قبل برآمد. ایالات متحده دیگر رقیب شوروی را نداشت که استراتژی های دفاعی و امنیتی اش را بر این مبنا طرحریزی کند و این برنامه ها به نوعی بی معنایی رسیدند.

مولفه دشمن و دشمن بزرگ که در امریکا و دنیای آزاد بایستی مقابل آن، در کنار هم قرار بگیرند و به مقابله با آن بپردازند، بعد از سقوط شوروی از استراتژی ها و برنامه های آنان حذف گردید و به نوعی سردرگمی در ایجاد استراتژی و تعریف دشمن دچار شدند. در طول دهه 1990 این سردرگمی در تعاریف امنیتی و نظامی امریکا دیده می گردد و به شدت به دنبال تغییر تعاریف و نیز تغییر استراتژی های نظامی و امنیتی بودند. در چنین شرایطی افرادی همچون هنری کیسینجر که نقطه اصلی مطالعات خود را در حوزه سیاست خارجی قرار داده بودند، به این نتیجه رسیدند که الگوهای رفتاری امریکا در دهه 1990 بر مبنای نمادهایی از حادثه زدگی شکل گرفته می باشد و هیچ گونه رویکرد استراتژیک در الگوی رفتاری امریکا وجود ندارد ( متقی،1381: 11).

می توانست محدودیت جدی برای رفتار راهبردی کشورهای پیرامونی ایجاد کند. این روند پس از جنگ سرد با تغییرات همه جانبه ای روبرو گردید. محوریت اصلی سیاست دفاعی کاخ سفید در این دوران معطوف به مقابله با بازیگران حاشیه ای بوده­و رقابت­راهبردی با­مسکو، جای­خود را به اقدامهای تهاجمی­علیه دیگر کشورها داد. این­امر نشان داد­که حوزه­عملیاتی در سیاست دفاعی امریکا از مرکز به پیرامون تبدیل و منتقل گردیده می باشد ( متقی، 1386: 109).

[1]-Massive Retaliation Strategy

[2]-Mutual Assured Destriction

[3]-Walter Lippman

[4]-Flexible Response

تأثیر مجتمع های نظامی- صنعتی در سیاستگذاری دفاعی ایالات متحده امریکا در دوره ریاست جمهوری جورج واکر بوش

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه