بررسی حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج-پایانامه ارشد

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج

تکه ای از متن پایان نامه :

 

مطروحه بین دستگاه‌های دولتی و عمومی تشکیل‌شده‌ی ا آن‌که فقط درخصوص اختلافات راجع به نحوه اجرای طرح‌های عمومی رسیدگی می‌کنند(کاتوزیان، 1381، ص352).

دیوان عدالت اداری، از مهم‌ترین این مراجع می باشد که در اصل 173 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده می باشد و به‌ صورت تخصصی به منازعات بین دستگاه‌های دولتی و عمومی و اشخاص رسیدگی کرده و رأی صادر می‌کند رسیدگی دیوان عدالت اصولاً یک رسیدگی شکلی می باشد. دیوان عدالت اداری از این حیث که فقط صالح به رسیدگی به شکایات و دعاوی مصرح در قانون می باشد در مقایسه با دادگاه‌های عمومی، یک مرجع اختصاصی تلقی می‌گردد، اما از این حیث که در ارتباط با رسیدگی به اختلافات فی‌مابین اشخاص و دستگاه‌های دولتی و عمومی اصولاً دارای صلاحیت می باشد لذا از این دیدگاه، می‌تواند یک مرجع عمومی درخصوص رسیدگی به دعاوی و شکایات علیه دستگاه‌های دولتی و عمومی محسوب گردد و اصولاً رسیدگی به کلیه اختلافات فی‌مابین دارنده حقوق مالکانه و نهاد مجری طرح در ارتباط با اجرای طرح‌های عمومی، در صلاحیت دیوان عدالت اداری می باشد و در اقدام شاهد هستیم که دیوان عدالت اداری، به بسیاری از شکایات و اعتراضات مربوط به طرح‌های عمومی چه از جهت تصویب طرح و چه از جهت اجرای طرح رسیدگی می‌کند (کاتوزیان، همان، ص120).

از کنکاش در قوانین و مقررات مملکتی، این نتیجه به دست می‌آید که مقنن در بعضی از مقاطع و ادوار کوشش بر آن داشته تا اختلافات مابین شهرداری‌ها و اشخاص، به‌ویژه درخصوص حقوق مالکانه واقع در طرح‌های عمومی شهرداری، قابل‌طرح و رسیدگی در مراجع خاصی باشد. به تعبیر دیگر، قانون‌گذار کوشیده تا به‌جای طرح این موضوعات در مراجع عمومی، مراجعی اختصاصی و به صورتی ویژه به‌این موضوعات لحاظ حفظ منافع عمومی، در کشورهای مختلف صورت قانونی به خود گرفته می باشد. این روند در همه کشورهای جهان مانند‌ایران به چشم می‌خورد و در قوانین مدون نیز انعکاس یافته می باشد.

با افزایش جمعیت و بالا رفتن نیازهای عمومی ضرورت وجود قواعد و مقررات مربوط به سلب مالکیت جهت کارهای شهرسازی و عمرانی و تأمین مسکن و هم چنین برنامه‌ریزی در این امور بیشتر احساس می‌گردد زیرا که برنامه‌ریزی در امر مسکن و شهرسازی از پیچیده‌ترین گونه‌های برنامه‌ریزی در جوامع کنونی دنیا و به خصوص در جهان سوم می باشد. در کشور ما با ایجاد تمهیدات قانونی که صورت گرفته، اقداماتی در رفع این

 مطالعه حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد رشته حقوق : مطالعه حقوق مالکانه اشخاص متعاقب اجرای طرح کمیسیون ماده پنج