بررسی تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل- دانلود

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

تکه ای از متن پایان نامه :

همان طور که ملاحظه می گردد، این تعریف دامنه شمول تعریف مندرج در ماده یک کنوانسیون 1951 را توسعه داده، به نحوی که افراد بیشتری را از طرفداری های آن برخوردار می سازد.

 

ج: «اعلامیه 1984 آمریکایی کارتاژنا[1]»

در سال 1984 به ابتکار کمیسر عالی ملل متحد در امور پناهندگان جلسه ای مرکب از نمایندگان دول و قضات برجسته آمریکای لاتین در شهر کارتاژنای کلمبیا برای مطالعه معضلات پناهندگان در این منطقه تشکیل و منجر به تصویب قطعنامه ای با عنوان فوق گردید. این اعلامیه نیز ضمن پذیرش تعریف مندرج در کنوانسیون 1951 افرادی که به واسطه شیوع خشونت عمومی، تجاوز خارجی، کشمکش های داخلی، نقض وسیع حقوق بشر یا دیگر شرایطی که نظم عمومی را به طور جدی برهم می زند، جان، امنیت و آزادیشان مورد تهدید قرار گرفته و از وطن خود گریخته اند را مشمول تعریف پناهنده می داند[2]. این تعریف مشابه تعریف «سازمان وحدت آفریقا» می باشد[3].

دست بگیرند. با این وجود شهروندان می بایستی از حق مساوی در خودداری از پیوستن به نیروهای نظامی به علل اخلاقی و عقیدتی برخوردار باشند. در مواردی که مذبور رعایت نشده یا ادامه درگیری ها باعث نقض قواعد بین المللی گردیده اند، سربازان فراری که از تحت تعقیب قرار گرفتن به علت های سیاسی یا هر دلیل دیگری در هراسند، ممکن می باشد که محق دریافت وضعیت پناهندگی شناخته شوند.

«جنایت کاری[4]» که به واسطه انجام اقدام ناقض قانون در کشورش به صورت عادلانه و محکوم شده می باشد و به مقصود فرار از زندان از کشور زادگاهش می گریزد، لزوما یک پناهنده محسوب نمی گردد. با این حال شخصی را که متهم به انجام این قبیل جنایات یا سایر جنایات غیرسیاسی شده می باشد، چه گناهکار بوده، چه بی گناه باشد و امکان تحت تعقیب قرار گرفتن به علت های سیاسی در مورد وی وجود داشته باشد، نمی توان لزوما از

[1] – Cartegena Declaration on Refugees 1984

[2] – See Cartagena Declaration. Available at<www.unhcr.hch>

[3] – کنوانسیون 1951 ژنو که مرجع اصلی قوانین بین المللی مربوط به پناهندگان می باشد مستقیما اشاره به غیر نظامیان فراری از درگیری ها نکرده می باشد با این حال در سال های اخیر حرکت های بزرگ پناهندگی در اثر جنگ های داخلی و خشونت های قومی و قبیله ای بوده می باشد. به هر حال کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد، افرادی را که به این علل فرار کرده اند و دولت آنها نمی خواند یا قادر نیست تا از آنها طرفداری به اقدام آورد را پناهنده می داند. اسناد منطقه ای همانند کنوانسیون آفریقایی پناهندگان و اعلامیه کارتاژنا در آمریکای لاتین موید این نظر می باشند. بعضی کشورها به خصوص در اروپای غربی با این نظریه مخالف بوده و اظهار می دارند به غیرنظامیانی که از جنگ ها یا اذیت و آزار توسط نیروهای غیردولتی نظیر پارتیزان ها و افراد شورشی گریخته اند وضعیت رسمی پناهندگی اعطا نمود. با این وجود از نظر کمیساریا علت آزار و اذیت نباید باعث گمراهی در تعیین وضعیت پناهنده باشد، بلکه استحقاق برخورداری از طرفداری بین المللی فردی که از طرفداری کشورش محروم می باشد را می بایستی در این مورد در نظرگرفت.

[4] – Criminal

 مطالعه تطبیقی حقوق پناهندگان در اسلام و حقوق بین الملل

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه